Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PENELOPY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1988
 • Premiera:
  1989. 06. 22
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy
 • Barwny (negatyw: Fujicolor), 2618 m, 104 min

Trzy kobiety - Beatę, Bożenę i Magdalenę łączy to, że są żonami marynarzy; dzielą doświadczenia i wiek. Bożena Jest barmanką w Szczecinie, najstarsza Magdalena mieszka dostatnio w Warszawie wychowując 7-letniego Łukasza, najmłodsza z nich Beata, także mieszkająca w Warszawie, jest początkującą mężatką. Na dwa dni przed Nowym Rokiem otrzymują telegramy, że statek, na którym służą ich mężowie, w Sylwestra wpłynie do portu. Wszystkie wybierają się w podróż do Gdyni na przywitanie mężów. Na miejscu dowiadują się, że statek wejdzie do portu z kilkugodzinnym, opóźnieniem. Czas oczekiwania przeznaczają na rozlokowanie się w "Grand Hotelu" w Sopocie i na rozmowy.
Magdalena opowiada o rejsie, który odbyła przed laty z mężem, głównym mechanikiem. Są to przykre wspomnienia: samotna kobieta na statku w towarzystwie samych mężczyzn była obiektem pożądania marynarzy i zazdrości męża.
Bożena, zakochana zmysłowo w swym mężu Bronku, ciągle o nim myśli. Najbardziej tajemnicza jest Beata, której akt prezentowany jest w salonie plastycznym w centrum miasta, gdzie wystawia swe obrazy młody malarz poznany na wakacjach.
Podczas kolejnej wizyty w porcie zaprzyjaźnione już kobiety dowiadują się, że statek ma uszkodzony ster i przybędzie z 36-godzinnym opóźnieniem. Czeka je więc samotna sylwestrowa noc. Bożena spędza większość sylwestrowego wieczoru w restauracji ze swym przyjacielem Krzysztofem. Nad ranem wraca pijana do hotelu. Magdalena w tym czasie odwiedza ciotkę - kobietę samotną, wdowę po marynarzu, kultywującą pamięć o swym mężu. Tylko Beata spędza czas samotnie.
Wracającą od ciotki Magdalenę prosi o rozmowę dziennikarz, przygotowujący audycję radiową o nocy sylwestrowej. W rozmowę tę włącza się Bożena, u której nadmiar alkoholu wyzwolił skłonność do bardzo intymnych wyznań. Kasetę z tym nagraniem podstępem zdobywa Beata. Wtedy, już sam na sam z dziennikarzem, o życiu żony marynarza opowiada Magdalena.
Okazuje się, że jest kobietą rozczarowaną, zawiedzioną, rozwodzącą się z mężem. Dziennikarz spędza u niej resztę nocy.
Wczesnym rankiem nadchodzi wiadomość, że statek jednak wcześniej niż zapowiadano wpływa do portu. Kobiety jadą na spotkanie swoich mężów.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2021.09.09 00:19:05
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych