Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OLŚNIENIE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1976
 • Premiera:
  1976. 11. 15
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2700 m, 91 min

  Lokacje: wieś Nadole nad Jeziorem Żarnowieckim, rzeka Piaśnica, Bałtyk w rejonie Dębek.

Dramat psychologiczny o samotniku szukającym swego miejsca na ziemi, odnajdującym sens życia w związkach z naturą i obronie jej przed dewastacją. Młody Góral Jan Gąsienica trafia w poszukiwaniu pracy do wioski, gdzie znajduje się wielkie gospodarstwo rybne. Nie potrafi związać się z nowym środowiskiem. Imponuje wprawdzie rybakom grą na skrzypcach, ale wdaje się w bójkę z Władysławem, zazdrosnym o Helenę, u której Jan mieszka, a która po śmierci chorej żony Władysława ma za niego wyjść za mąż. Jan podejmuje się nonsensownej budowy tamy uniemożliwiającej węgorzom jesienne wypłynięcie na tarło, ale widząc, jak ryby prześlizgują się po brzegu lub przez szczeliny, sam niszczy całą budowlę. Jan odjeżdża żegnany tylko przez córeczkę Heleny, Jadźkę, która go odnalazła i ofiarowuje promień słońca.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2022.05.21 07:00:38
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego