Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SCHODAMI W GÓRĘ SCHODAMI W DÓŁ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1988
 • Premiera:
  1989. 05. 08
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 2962 m, 103 min

  Lokacje: Zakopane (Willa "Pod Jedlami"), Tatry (Giewont, kolejka linowa na Kasprowy Wierch).

Jest sierpień 1939 roku. Karol, do niedawna student ASP, porzuca uczelnię i z listem polecającym od stryja przyjeżdża do Zakopanego. Chce zostać uczniem Malarza (Mistrza). Malarz jednak nie chce uczynić go swym uczniem. Karol zamieszkuje w pensjonacie "Krywań". Poznaje zakopiańską bohemę, towarzyskie tajemnice. Mistrz toleruje obecność Karola, przestrzega jednak przed przyszłością, która - według jego przepowiedni - ma przynieść katastrofę i upadek tego świata. Karol zostaje zaangażowany do trupy aktorskiej, która ma wystawić "Metafizykę dwugłowego cielęcia" - nową sztukę Mistrza w reżyserii Fotka. Karol początkowo gra źle, później jednak lepiej, a na premierze odnosi sukces. Wszyscy pensjonariusze "Krywania" mają swoje problemy. Karol jest świadkiem samobójstwa Baronowej. Pogrzeb Baronowej jest pogrzebem epoki. Karol raz jeszcze odwiedza Malarza. Zastaje go w niecodziennej scenie: Malarz na swoim odbiciu w lustrze maluje na szyi krwawe pręgi, obok znajduje się brzytwa, gotowa do użycia. Karol opuszcza Zakopane. Odjeżdża pociągiem pełnym niespokojnych ludzi i żołnierzy. Zaczęła się wojna. Karol zostaje sam, giną jego znajomi. Odwiedza "Krywań". Podchodzi do płótna . . .

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SCHODAMI W GÓRĘ, SCHODAMI W DÓŁ. . .
Powieść
AutorMichał Choromański

Nagrody
schowaj

 • 1988
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za muzykę
 • 1988
  Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za kostiumy
2023.03.14 00:08:20
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.