Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RAJSKI PTAK

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1987
 • Premiera:
  1988. 11. 21
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Melodramat
 • Barwny (negatyw: Agfa), 2676 m, 93 min

  Okres zdjęciowy: czerwiec - lipiec 1987.
  Lokacje: Warszawa (m.in. ul. Freta z kościołem Św. Jacka, Nowy Świat).

Narodziny "Rajskiego ptaka" były - jak na polskie warunki - trochę nietypowe. Reżyser Marek Nowicki, mając pomysł na film dla młodzieżowej widowni, postanowił przy pisaniu scenariusza skorzystać z dość dużej pomocy rówieśników swoich przyszłych widzów. Zaproponował więc współpracę czterem studentom, kończącym studium scenariuszowe pod jego kierunkiem. W wyniku wspólnej pracy powstała opowieść o dwojgu młodych ludziach, których przez przypadek los zetknął ze sobą.

Zajęcia klubu jeździeckiego. Wśród jeźdźców jest otoczona przyjaciółmi Anka, dziewczyna wesoła, beztroska, skora do ryzyka. W dyskotece poznaje Jurka, studenta medycyny, podrywacza i "duszę towarzystwa". Chłopak popada w konflikt z "bramkarzami" i zostaje wyrzucony z lokalu. Wychodzi także Anka, by oddać mu kurtkę. Idą razem na spacer, potem do jego mieszkania, gdzie wspólnie spędzają noc. Dla dziewczyny jest to pierwszy kontakt intymny. Wychodząc, stanowczo odrzuca propozycję dalszych spotkań. Odgłos sprzeczki budzi gospodynię, która zdenerwowana nie pierwszym już tego rodzaju przypadkiem, wymawia Jurkowi mieszkanie.
Po wakacjach Jurek jest zmuszony szukać nowego lokum. Znajduje ofertę: pokój dla studentki medycyny w zamian za opiekę nad chorą. Razem ze swoją dziewczyną Moniką udają się pod wskazany adres. Okazuje się, że chorą jest Anka. Miała wypadek podczas jazdy konnej, porusza się na wózku inwalidzkim. Po wahaniach zgadza się na opiekę Jurka.
Medycyna jest bezradna wobec przypadku Ani: nie ma żadnych zmian w kręgosłupie, bezwład nóg jest prawdopodobnie sprawą psychiki. Dziewczyna zwraca się do bioenergoterapeuty. Gniewa to Jurka, który jest sceptycznie nastawiony do niekonwencjonalnych metod leczenia.
Podczas wykładu prowadzonego przez chińskiego specjalistę od akupunktury, Jurek doświadcza na samym sobie działania tej metody. Dzięki akupunkturze udaje się wyleczyć Anię z bezsenności. Przejęty jej losem młody medyk próbuje także innych, dotąd potępianych sposobów. Razem odwiedzają terapeutę, który stwierdza, że dziewczyna ma bardzo silne biopole i jest w stanie pomóc sama sobie.
Na przyjęciu z okazji swych dwudziestu urodzin Anka załamuje się, częściowo pod wpływem listu-kasety wideo od ojca przebywającego za granicą. Wyrzuca gości z domu, jest opryskliwa dla Jurka, wspomina o samobójstwie. Nie chcąc zostawić jej samej w tym stanie, Jurek rezygnuje z randki z Moniką.
Chłopiec załatwia Ani wizytę u sławnego uzdrowiciela, Clive'a Harrisa. Aby jej towarzyszyć, rezygnuje z praktyki w Danii. W wyniku wizyty u Harrisa dziewczyna robi kilka kroków, lecz zaraz upada. Przeżywa kolejne załamanie i próbuje popełnić samobójstwo. Dzięki wcześniejszemu powrotowi Jurka z zajęć udaje się ją uratować.
Między Anką i jej opiekunem zawiązuje się nić sympatii. W czasie jednego ze spacerów, pod nieobecność Jurka do Anki podchodzi Monika, ostatnio obojętnie traktowana przez chłopaka. Mówi o kłopotach Jurka, o zaniedbywaniu przez niego studiów.
Rozmawiając ze swoim profesorem, z którym coraz częściej wchodzi w konflikt na tle stosunku do medycyny niekonwencjonalnej, Jurek widzi chłopaka, którego poznał jako kalekę podczas wakacyjnego obozu naukowego. Obecnie, dzięki pomocy kręgarza, Józek jest zdrowy.
Pod pretekstem, że przybyły z zagranicy ojciec zajmie się nią, Anka wymawia Jurkowi mieszkanie i rezygnuje z jego opieki. Sama bardzo to przeżywa, lecz czuje się odpowiedzialna za kłopoty chłopca.
Jurek zdaje sobie sprawę, że jest zakochany w Ance. Odrzuca próby ponownego nawiązania kontaktu ze strony Moniki.
Chora dziewczyna po odejściu Jurka intensywnie pracuje nad sobą. Gdy dochodzi do ich ponownego spotkania, zgadza się pojechać z nim do kręgarza. Ten nie stwierdza żadnych uszkodzeń kręgosłupa. Dzięki masażom nóg, silnej woli dziewczyny i odwzajemnionej przez nią miłości, udaje się osiągnąć sukces: pierwsze samodzielne kroki. Stopniowo zaczyna chodzić, pływać, biegać...
Ania i Jurek, który zostaje asystentem na uczelni, razem cieszą się życiem.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2024.06.06 02:29:40
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.