Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

W KLATCE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1987
 • Premiera:
  1988. 10. 24
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film obyczajowy
 • Barwny, 3012 m, 106 min

  Lokacje: Warszawa (Ściana Wschodnia, "Rotunda" - PKO, gmach TVP na Woronicza).

"Widzę świat w dosyć ciemnych barwach. Uważam, że jest tragiczny" mówi Barbara Sass. Powikłane losy bohaterek jej poprzednich filmów - Ewy w "Bez miłości", Marianny z "Krzyku" czy czterech dziewcząt z adaptacji powieści Poli Gojawiczyńskiej - przytłaczały, budziły zdumienie i sprzeciw. Te na pozór bardzo silne, wręcz "męskie" kobiety pod skorupą pozorów skrywały potrzebę miłości i ciepła. Głęboki portret psychologiczny tych postaci, niebanalne aktorstwo i dobra reżyseria sprawiały, że żadna z tych kreacji nie pozostała nie zauważona. W tym filmie Barbara Sass po raz pierwszy postacią najważniejszą uczyniła mężczyznę. W dodatku mężczyznę słabego, bez siły przebicia, podatnego na wpływy otoczenia.
Pasją kasjera w banku PKO, Władysława, jest hodowla przypadkowo znalezionych ptaków. Jest samotny, mieszka w wynajętym pokoju w starym domu. Kocha Martę, koleżankę z pracy, lecz ta zajęta naczelnikiem nie zwraca na niego uwagi. Sytuacja zmienia się radykalnie, kiedy Władysław podczas pożaru archiwum opanowuje panikę. Otrzymuje wysoką nagrodę, awans na kierownika, klucze do nowego mieszkania. Staje sie też radiowym i telewizyjnym bohaterem. Spotyka się teraz regularnie z Martą, natomiast nie zauważa zakochanej w nim Marysi, która stara się przekonać go, że powinien zostać sobą. Marta wprowadza się do jego nowego mieszkania, nie zgadza się na sprowadzenie starej matki ani przeniesienie klatek z ptakami. Władysław coraz częściej sięga po alkohol. W telewizji nikt nie chce już z nim rozmawiać, zostaje wyrzucony z pracy. Marta wymusza na nim zameldowanie jej w mieszkaniu. Władysław nie ma gdzie mieszkać, błąka się, zostaje umieszczony w szpitalu dla nerwowo chorych. Tu odwiedza go Marysia. Zażywają całą zawartość słoiczka z proszkami. Nareszcie sa szczęśliwi.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1988
  Włocławek (Przegląd PFF)-Grand Fajans
2022.05.21 07:11:25
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor