Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JESTEM TWÓJ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2009
 • Premiera:
  2010. 09. 17
 • Barwny, 106 min

  Okres zdjęciowy rozpoczął się 26 sierpnia 2008.
  Lokacje: Łódź (ul. Graniczna, ul. Traugutta, ogród przy Pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi przy ul. Ogrodowej, strefa kulinarna Manufaktury, budynek Sądu Wojewódzkiego przy Pl. Dąbrowskiego, Arturówek).

Młoda lekarz stomatolog, po burzliwym rozstaniu z kochającym ją mężem, pozwala sobie na przelotny romans z osiedlowym dozorcą, a owocem chwilowego zapomnienia jest niepożądana ciąża. Mające przyjść na świat dziecko staje się kością niezgody między bogatą, piękną i wykształconą kobietą a ordynarnym facetem o kryminalnej przeszłości, który w gruncie rzeczy pokazuje bardziej ludzkie oblicze, niż ta "lepsza" część społeczeństwa. Ostatecznie jednak zaskakująca jest również reakcja tej drugiej strony.
To film obnażający słabości, obsesje i głęboko skrywane tajemnice bohaterów. To także film o pragnieniu miłości i potrzebie bliskości drugiej osoby.
Dramat "Jestem twój" powstał na motywach sztuki "I Am Yours" (rok wyd. 1987), znanej kanadyjskiej dramatopisarki Judith Thompson, której twórczość krytycy zwykli określać jako: przerażająca, wstrząsająca i koszmarna. Najlepszym tego przykładem jest właśnie jej wczesny dramat "I Am Yours", opowiadający o zdradzie, zawiści, rywalizacji dwóch sióstr, Dee i starszej Mercy, koszmarnych obsesjach, ciąży, narodzinach dziecka. Ta grożąca w każdej chwili potężną eksplozją wstrząsająca historia znakomicie przekłada się na realia polskie. Zrealizowana przez Mariusza Grzegorzka ekranowa wersja scenicznego pierwowzoru, została oprawiona niepowtarzalnymi dialogami i świetnymi kreacjami aktorów, którzy sprawdzili się w swoich rolach, świetnie oddając grą wszystkie emocje, nastrój i grozę sytuacji.

Martę widz poznaje przy pracy, w gabinecie stomatologicznym, jest zrównoważona, spokojna i cierpliwa wobec swego kilkunastoletniego pacjenta. Ale kiedy wraca do domu, wyrzuca kumulowaną w sobie złość. Wszystko ją drażni: zepsute mleko, natarczywe telefony od jej męża Jacka, bogatego biznesmena, z którym nie zamierza dłużej żyć, choć on ją kocha i wierzy, że w końcu ułoży się między nimi. Nie mogąc się dodzwonić do Marty, Jacek pojawia się w domu, chce porozmawiać, wyjaśnić małżeńskie nieporozumienia. Rozchwiana emocjonalnie Marta raz wybucha agresją, raz staje się czuła i spragniona bliskości. Przytula się do męża, by za chwilę brutalnie go odtrącić. Wreszcie wyzywając go, wpycha go do basenu, a gdy Jacek wściekły wychodzi z domu, błaga go, żeby wrócił.
Świadkiem małżeńskiej szarpaniny jest 28 - letni Artur, nowy dozorca na luksusowym osiedlu, gdzie mieszkają małżonkowie. Wykorzystując załamanie psychiczne Marty, próbuje zbliżyć się do niej, nakłania ją do uległości, mamiąc czułymi słówkami, że zrobi dla niej wszystko i będzie jej rycerzem. Chwilową słabość Marta przypłaca jeszcze większym rozstrojem nerwowym. Okazuje się, że spodziewa się dziecka z dozorcą. W tym trudnym dla niej okresie, kiedy sama zmaga się ze wszystkimi problemami: niechcianą ciążą z dozorcą i wyjazdem męża, zjawia się u niej jej siostra Alicja, z którą dawno nie miała kontaktu. Starsza siostra zawsze była zazdrosna o Martę, o jej dobre relacje z ojcem, o małżeństwo z Jackiem, w którym się podkochiwała. Wraz z pojawieniem się Alicji atmosfera gęstnieje, choć wydaje się, że problemy zbliżają siostry. Marta postanawia pozbyć się niechcianego dziecka, ale jej rozmowę z Alicją podsłuchuje Artur. Odpychający facet żyje samotnie w obskurnym, zagraconym mieszkaniu, spędzając większość czasu na grach komputerowych. Troszczy się o niego nadopiekuńcza matka. Po mężu przestępcy, który skończył w więzieniu, jedynak jest dla niej prawdziwym skarbem. Kiedy dowiaduje się o ciąży Marty, postanawia wspomóc syna w walce o dziecko, do którego babcia i ojciec mają przecież pełne prawo. Nie cofnie się nawet przed skierowaniem sprawy do sądu. Rozpoczyna się wojna na nerwy. [TVP]

Zwiastun
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
JESTEM TWÓJ
Dramat
AutorJudith Thompson
PrzekładMałgorzata Semil

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

JESTEM TWÓJ w internecie

2023.01.18 02:58:30
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.