Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZNIKĄD DONIKĄD

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1975
 • Premiera:
  1975. 08. 15
 • Gatunek:
  Film wojenny
 • Barwny, 2421 m, 85 min

  Lokacje: Jaworki.

Jesień 1945. Oddział Armii Krajowej dowodzony przez por. Groźnego nie złożył broni, lecz działa na terenie Żywiecczyzny walcząc przeciwko władzy ludowej. Wyrwawszy się z okrążenia oddział zajmuje wieś. Groźny chce dać ludziom wypoczynek, uzupełnić zapasy żywności i umożliwić ratunek rannemu Kordianowi. Wiejski lekarz Stefan - dawny kolega Groźnego - udziela pomocy rannemu, domaga się jednak, aby oddział opuścił wioskę i nie narażał mieszkańców na niebezpieczeństwo. Kordiana pielęgnuje miejscowa nauczycielka Marta, mieszkająca w tym samym domu co Stefan.
Ludzie Groźnego poszukują miejscowego komunisty, który ostrzeżony ukrywa się. Do jego domu wdziera się jednak grupa zdemoralizowanych niedobitków pod wodzą Fabiana; gwałcą mu żonę, a stającego w jej obronie pastucha zabijają.
Stefan informuje Groźnego, że do wioski ma przyjechać sekretarz Komitetu Powiatowego i Groźny postanawia go zastrzelić. Przedtem zjawia się we wsi dwóch oficerów angielskich, a potem dwóch oficerów radzieckich w towarzystwie oficera KBW, który niegdyś walczył w partyzantce i zna Groźnego. Zatrzymani w wiejskiej karczmie, oczekują na dalszy rozwój wypadków. W karczmie zabawiają się też ludzie Fabiana, którzy zdecydowali odłączyć się od Groźnego.
W południe nadjeżdża oczekiwana ciężarówka. Wysiadający z niej mężczyzna, widząc uzbrojonych ludzi, rzuca się do ucieczki i ginie zastrzelony przez ludzi Groźnego. Okazuje się, że był to wędrowny handlarz dewocjonaliami. Stefan wyznaje Groźnemu, że celowo wprowadził go w błąd chcąc skłonić oddział do opuszczenia wsi. Umiera Kordian. Groźny przeżywa konflikt sumienia, uzmysławia sobie tragizm sytuacji i bezsens prowadzenia dalszej walki. Proponuje Fabianowi grę w pokera. Kto przegra - strzeli sobie w skroń z rewolweru, w którym jest tylko jeden nabój. Przegrywa Fabian. Groźny uwalnia jeńców, oddział odchodzi w góry. Samotny Groźny w opustoszałej wiosce rozpaczliwie wykrzykuje imię Rena, swego adiutanta, który go opuścił, by - jak przysiągł umierającemu Kordianowi - wrócić do normalnego życia.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 1975
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za muzykę
2022.03.26 00:16:53
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl