Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TANIE PIENIĄDZE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1985
 • Premiera:
  1986. 12. 01
 • Gatunek:
  Film obyczajowy, Film sensacyjny
 • Barwny (negatywy: Fuji Color, Agfa Gevaert, ORWO NC-3), 2307 m, 79 min

Gdyby szukać artystycznych powinowactw Tomasza Lengrena, można wskazać na utwory Janusza Kondratiuka i Marka Piwowskiego (nie przypadkiem jedną z pierwszych prac filmowych twórcy "Tanich pieniędzy" był udział w realizacji "Rejsu"). Podobnie jak oni, Lengren tropi zdarzenia i zjawiska poruszające swą normalnością, szuka bohaterów niebohaterskich, z którymi trudno się identyfikować, wiele miejsca poświęca rekonstrukcji obyczaju środowiskowego, a całość przesyca elementami groteski i zaskakująco pointuje.
Opuściwszy po dwóch latach więzienie Adam wraca w rodzinne strony z postanowieniem dokonania zemsty na stryju, który go zadenuncjował. Zanim jednak tam dotrze, trochę przez przypadek dostaje pracę przy budowie autostrady, która ma przebiegać niedaleko wioski, gdzie mieszka jego stryj. Niebawem w tej samej okolicy pojawia się niejaki Tojfel, który wyszedł z więzienia jednocześnie z Adamem. Zatrzymuje się u swego dawnego wspólnika Zygmunta Ozdoby. Z daleka obserwuje budowę drogi i nowego pracownika, niedawnego współtowarzysza z więziennej celi. Na polecenie Tojfla Ozdoba sprowadza Adama na rozmowę. W zamian za pomoc w nowych przestępstwach Tojfel proponuje Adamowi, że jego ludzie zamordują stryja-donosiciela. Adam nie daje żadnej odpowiedzi na tę szczególną ofertę. Mimo to Tojfel nie rezygnuje z pozyskania nowego wspólnika.
Tymczasem na budowie Adam szybko zyskuje sympatię kolegów i praktykantki Magdy. Ale gdy chłopak nadal zbywa Tojfla milczeniem, jego ludzie dokonują gwałtu na Magdzie. Adam mści się na nich, spychając ich samochód do stawu.
Adam i Magda zostają kochankami. Dowiedziawszy się o planowanej zemście na stryju, dziewczyna próbuje wszelkimi sposobami odwieść Adama od tego zamiaru. Jej wysiłki nie na wiele się zdają. Wkrótce okazuje się, że stryj został jednak zamordowany. Na pogrzebie pojawia się Tojfel żądając od Adama rewanżu za przysługę. Adam rzuca się na bandytę z pięściami. W sukurs przychodzą koledzy z budowy. Zima. Brygada Adama buduje wiadukt w mieście. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 07:06:34
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor