Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TABLICZKA MARZENIA

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1968
 • Premiera:
  1968. 08. 09
 • Gatunek:
  Film dla dzieci (młodzieży)
 • Czarno-biały, 2363 m, 83 min

  Lokacje: m.in. Warszawa (ul. Świętojerska, Pomnik Nike, osiedle "Plac Teatralny" przy ul. Bielańskiej, Pałac Kultury i Nauki, Dworzec Główny PKP).

Debiut fabularny Zbigniewa Chmielewskiego, a zarazem jeden z niewielu polskich filmów dla młodzieży, zrealizowanych w latach sześćdziesiątych. Scenariusz "Tabliczki marzenia" powstał na podstawie docenionej przez krytykę książki Haliny Snopkiewicz, która również podjęła się napisania scenariusza. Twórcy filmu skonstruowali fabułę z trzech równoległych i uzupełniających się warstw: akcji toczącej się współcześnie, retrospekcji i marzeń głównej bohaterki. A jest nią piętnastoletnia Ludka - wrażliwa dziewczyna, wzdychająca do przystojnego sąsiada, którego zna tylko z widzenia. W swych wyobrażeniach kreuje go jednak na ideał mężczyzny - czułego, opiekuńczego, a przy tym zdecydowanego i otaczającego swą kobietę nieustającą adoracją. Tymczasem życie szybko sprowadza Ludkę na ziemię. Jej brat, którego uważała za autorytet - rozwodzi się. Do dziewczyny zaczyna docierać, że nawet największe uczucie może minąć, pozostawiając po sobie wzajemne pretensje i łzy. Naiwny świat Ludki chwieje się w posadach. Dziewczyna zaczyna mieć kłopoty w szkole, w których stara się jej pomóc wychowawczyni. Wkrótce przychodzi kolejny wstrząs. Ludka dowiaduje się bowiem, że jej ideał z przeciwka to pospolity cwaniaczek, prowadzący podejrzane interesy. Jednak kiedy nadejdą wakacje spragnioną pierwszego uczucia dziewczynę spotka niespodzianka. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TABLICZKA MARZENIA
Powieść
AutorHalina Snopkiewicz
W czołówce filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze literackim scenariusza.

Varia
pokaż

2023.01.18 01:40:50
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.