Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PÓJDZIESZ PONAD SADEM

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1974
 • Premiera:
  1974. 07. 09
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 2294 m, 80 min

  Lokacje: Łódź (pl. Wolności, pl. Dąbrowskiego, kompleks fabryczny Poznańskich przy ul. Ogrodowej, Pałacyk Schweikerta przy ul. Piotrkowskiej 262/264).

Śmierć ojca nie pozwala Józkowi i Frankowi cieszyć się wigilią: muszą teraz określić swą przyszłość. Starszy z braci obejmuje skromną gospodarkę, siedemnastoletni Franek - wierny marzeniom ojca, który wróżył mu lepszy los ("Ty, Franek, pójdziesz ponad sadem", mawiał) - pragnie kontynuować naukę. By nie ciążyć bratu chłopiec postanawia utrzymywać się sam: podejmuje pracę niewykwalifikowanego robotnika (jest wózkarzem w fabryce włókienniczej), a uczy się w liceum korespondencyjnym. Do Łodzi dojeżdża autobusem - wyrusza o świcie, wraca wieczorami. Józek nie wierzy w powodzenie planów brata, a gdy Franek zmuszony przez nowych kolegów do "wkupienia się", wraca do domu pijany - prawem starszeństwa pragnie nakazać mu pozostanie na wsi... Franek nie poddaje się: ambitnie, z uporem dąży do uzyskania matury. Stopniowo przełamuje trudności, aklimatyzuje się w fabryce, robi postępy w szkole i choć czuje się jeszcze silnie związany ze wsią - coraz bardziej wtapia się w społeczność miejską. Ku nowemu środowisku prowadzi go także młodzieńcza miłość do poznanej w fabryce Anki... Rocznica śmierci ojca. Józek przedstawia bratu narzeczoną: małżeństwo ułatwi mu podźwignięcie zaniedbanej ojcowizny. Zaproszona na wesele Anka zraża się do chłopskiego środowiska, którego obyczaju nie potrafi zaakceptować... Matura. Za namową szkolnego kolegi upragnione świadectwo czci Franek w knajpie. Pijani wywołują burdę w domu Anki - zniechęcona dziewczyna unika odtąd Franka... W domu brata nie widzi już Franek dla siebie miejsca. Rozumie, że na wsi nie może już pozostać, że musi iść dalej i wyżej - "ponad sad". Na uniwersytet odprowadzają go dumni z dyplomu kolegi inni wózkarze...
Film "Pójdziesz ponad sadem" został na ogół dobrze przyjęty przez krytykę, podkreślano udany debiut Krzysztofa Stroińskiego w roli Franka, niebanalne nakreślenie przez reżysera środowiska robotniczego, a także rzadko spotykaną wówczas w polskim kinie optymistyczną wymowę filmu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PÓJDZIESZ PONAD SADEM
Powieść
AutorRyszard Binkowski

Nagrody
schowaj

 • 1974
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za scenariusz
  otrzymał także stypendium prezydenta Koszalina; nazwa festiwalu: II Międzynarodowe Spotkania Filmowe "Młodzi i film"
 • 1976
  Santarem (MFF)-nagroda miasta Santarem
2022.05.21 06:59:01
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski