Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZBRODNIARZ, KTÓRY UKRADŁ ZBRODNIĘ

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1969
 • Premiera:
  1969. 10. 07
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film kryminalny
 • Czarno-biały, 2698 m, 94 min

  Lokacje: Warszawa (ul. Tarchomińska 9, Komenda Główna MO przy ul. Puławskiej, Hotel "Europejski", ul. Michała Tokarzewskiego - Karaszewicza, Sąd Okręgowy przy Al. Solidarności 127, ul. Ząbkowska).

Ekranizacja powieści Krzysztofa Kąkolewskiego, nagrodzonej w konkursie ogłoszonym przez Komendę Główną MO. Reżysera zainteresowały w tej powieści dwie rzeczy - postacie i forma. Postacie - ludzie zwykli, stereotypowi w swoich życiorysach, ale jednocześnie indywidualni i wyjątkowi w swoich cechach wewnętrznych. Kąkolewski umiejętnie odkrywał niezwykłość w zwyczajnych zdarzeniach i zwyczajnych ludziach, ale także zdarzenia niezwykłe sprowadzał do wymiaru codziennych. Powieść ta, choć przedstawiała fikcyjną sprawę i fikcyjnych bohaterów, oparta była na autentycznych kronikach milicyjnych. Ten dokumentalny charakter widoczny jest także w filmie Janusza Majewskiego.
Emerytowany kapitan milicji opowiada dziennikarzowi o swej ostatniej akcji - prowadzonym na własną rękę śledztwie w sprawie zagadkowej śmierci dziewczyny. Kapitan MO, Siwy, prowadzi na własną rękę śledztwo w sprawie śmierci Ewy Salm, zwanej Księżniczką. Była ona świadkiem w procesie, w którym oskarżony został skazany na 9 lat więzienia. Choć przyznał się on do winy, Siwy ma wątpliwości i z narażeniem życia doprowadza do ujęcia prawdziwego mordercy.
Silnie wyeksponowany przez reżysera wątek obyczajowy - są tu dziewczęta wątpliwej moralności, niepracujący młodzieńcy, drobni aferzyści, meliny pijackie, zniszczone alkoholem kobiety - tworzy klimat rodem z milicyjnej kroniki. Film bardzo dobrze przyjęty został przez krytyków. Pisano o nim, że jest to wzorowy kryminał, podkreślano także bardzo dobrą, oszczędną grę Zygmunta Hübnera w roli kapitana Siwego.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ZBRODNIARZ, KTÓRY UKRADŁ ZBRODNIĘ
Powieść
AutorKrzysztof Kąkolewski
2022.05.21 07:05:56
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman