Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Z ODZYSKU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Premiera:
  2006. 11. 17
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny, 1:1,85, dźwięk: Dolby Digital Sorround EX, 3224 m, 104 min

  Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 5 kwietnia 2005.
  Lokacje: Ruda Śląska, Świętochłowice, Zabrze, Bytom, Katowice, Będzin, Żelisławice gm. Siewierz.

Dzieło Sławomira Fabickiego to przejmująca, zaskakująca autentyzmem i znakomicie zagrana opowieść o dojrzewaniu, trudnych życiowych wyborach, o skomplikowanej, ale szczerej miłości i konsekwencjach tego uczucia. Akcja filmu rozgrywa się na Śląsku, ponurym i brudnym, którego sceneria nadaje całości jeszcze bardziej przygnębiający wydźwięk, ale ukazana historia ma charakter uniwersalny i mogłaby rozgrywać się wszędzie, gdzie ludzie są ograniczeni brakiem perspektyw, realnych szans na poprawienie swojego losu. Gdy ma się 19 lat, człowiek próbuje się przeciwko temu buntować, walczyć, szukać dróg wyjścia, choć nie zawsze właściwych. Później walka zamienia się w apatię, a życie w wegetację.
Ale 19 - letni Wojtek stoi dopiero u progu życia, jest jeszcze pełen nadziei i ambicji, po młodzieńczemu naiwny i zadziorny. Jego ojciec zostawił żonę i syna, pewnie nie podołał trudom codzienności. Filarem rodziny jest od tamtej pory dziadek, człowiek, który w rozumieniu wnuka niczego nie osiągnął, ale przed upadkiem i zwątpieniem broni się mocnym kręgosłupem moralnym, żelaznymi zasadami, które starał się też wpoić wnukowi. Dlatego chłopak chce żyć uczciwie, ciężko pracuje u dziadka w chlewni. Zakochał się jednak w starszej od siebie Ukraince Katii, która samotnie wychowuje syna Andrija. Co gorsza, kobieta nie ma prawa stałego pobytu w naszym kraju ani pozwolenia na pracę. Wojtek usiłuje wszelkimi sposobami jej pomóc. Jest gotów się z nią ożenić, żeby zalegalizować jej status, lecz Katia, chociaż odwzajemnia jego uczucie, trzyma go na dystans. Nie wyjawia, że uciekła od męża brutala, nie ma rozwodu i nie może wyjść za Wojtka. Ten, wierząc, że jej problemy to tylko kwestia pieniędzy, daje się wciągnąć w nielegalne walki bokserskie za pieniądze.
Właśnie tam zauważa go miejscowy gangster, Dariusz Gazda, z pozoru stateczny mąż i ojciec dwójki dzieci, prowadzący legalną firmę ochroniarską. W rzeczywistości firma zajmuje się rewindykacją długów i stosuje wszelkie możliwe metody wobec niesolidnych płatników. Wojtek zaczyna jako ochroniarz, ale po przeszkoleniu zostaje członkiem grupy, która egzekwuje zaległe należności. Odtąd musi bić, zastraszać, torturować. Początkowo jest tym przerażony, ale gdy nowe zajęcie zaczyna przynosić wysokie profity, obiekcje schodzą na drugi plan. Cieszy go, że wreszcie może wynająć dla Katii, jej syna i siebie ładne mieszkanie, że ma pieniądze i poczucie siły. Gazda dostrzega w nim materiał na dobrego, lojalnego pracownika, stara się pozyskać jego zaufanie, przywiązać go do siebie. Ale gdy Katia odkrywa prawdę, porzuca Wojtka. Nie tego chciała, nie tak wyobrażała sobie szczęście. Chcąc ją odzyskać, Wojtek musi zrezygnować z pracy dla Gazdy i wrócić do chlewni. Tyle że gangster nie lubi niewdzięczników, który nie potrafią docenić jego dobrego serca. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

 • 2006
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za zdjęcia
 • 2006
  Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za montaż
 • 2006
  Europejska Nagroda Filmowa (dawniej "Felix")-Nominacja
  w kategorii: Odkrycie roku
 • 2006
  Saloniki (MFF)-Nagroda za reżyserię
 • 2006
  Saloniki (MFF)-Nagroda za główną rolę męską
 • 2006
  Bratysława (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda FIPRESCI
 • 2006
  Bratysława (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda za najlepszą rolę męską
 • 2006
  Bratysława (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Nagroda Publiczności "Złoty Bażant"
 • 2006
  Warszawa (Warszawski Festiwal Filmowy)-Nagroda Cinemax za scenariusz
 • 2006
  Warszawa (Warszawski Festiwal Filmowy)-Specjalna Nagroda Jury konkursu "Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy"
 • 2007
  Triest (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Specjalne Wyróżnienie Jury
 • 2007
  Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-"Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę męską
 • 2007
  Września (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia")-"Jańcio Wodnik" za największe odkrycie festiwalu
 • 2007
  Salerno (MFF "Smuga Cienia")-Nagroda Główna
 • 2007
  Zlin (Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży)-"The Europa Award" za najlepszy pełnometrażowy debiut europejski
 • 2007
  Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Nagroda za debiut aktorski
 • 2007
  Cieszyn (Festiwal Filmowy "Wakacyjne kadry")-"Złota Podkowa" za najlepszy debiut
  w konkursie filmów fabularnych
 • 2007
  Pecs (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Moveast")-Nagroda Główna "Złoty Beniamin"
2022.05.21 08:02:16
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych