Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SEKRET

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1973
 • Premiera:
  1973. 10. 05
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Barwny, 2424 m, 80 min
  Lokacje: Wrocław.

Po śmierci męża profesorowa Stefania Lewicka przypadkowo dowiaduje się, że posiadał on garsonierę, w której prowadził starannie przed najbliższymi ukrywane "drugie życie". W mieszkaniu tym Stefania odnajduje liczne albumy, diapozytywy poświęcone kobietom, a także intymny pamiętnik profesora. Po otrząśnięciu się z szoku profesorowa zamierza pójść śladem tych notatek i odszukać kobiety, z którymi związany był Lewicki. Chce to zrobić po to, by odkryć prawdziwe oblicze człowieka, którego - jak sądziła - kochała z wzajemnością. Zdobywa adresy kilku z tych kobiet - poznanej na wczasach dentystki, byłej studentki Danuty, sekretarki Teresy. Rozmowy z nimi niczego nie wyjaśniają. Kobiety mają ustabilizowane życie rodzinne, a w dociekaniach starszej pani widzą zagrożenie dla ich stabilizacji. Stefania próbuje więc porozmawiać z synem i synową. Okazuje się jednak, że nie potrafią zrozumieć przeżyć matki. Decydująca okazuje się rozmowa z Danutą. Profesorowa dochodzi do wniosku, że niemożliwe jest odkrycie obiektywnej prawdy o mężu, a wypowiedzi osób trzecich są bardzo subiektywne. W końcu profesorowa przez przypadek przekonuje się, że była jedyną osobą, którą naprawdę kochał jej mąż i z którą był szczęśliwy.
"Przed laty przeczytałem w "Kulisach" notatkę Teofila Kilona (Jerzego Urbana) o nietuzinkowym profesorze, W tym krótkim dziennikarskim materiale dojrzałem niebanalną anegdotę, interesujące tworzywo na film. Notatka ta posłużyła jej autorowi za punkt wyjścia dla noweli filmowej, na podstawie której napisaliśmy - wraz z Bohdanem Ziółkowskim, II reżyserem - scenariusz" - mówił w jednym z wywiadów Roman Załuski o powstaniu filmu. Dodał też, że jego sukces zależał w dużej mierze od odtwórczyni głównej roli i od pierwszej chwili nie miał wątpliwości, że powinna ją zagrać Antonina Gordon-Górecka, znana z filmów "Ostatni etap", "Pożegnanie z diabłem", "Beata", "Julia Anna Genowefa", z serialu "Kolumbowie". "Efekt przeszedł moje oczekiwania: Antonina Gordon-Górecka w roli profesorowej jest wspaniała, dzięki mistrzostwu swego aktorskiego warsztatu oddała najmniejsze niuanse i subtelności roli." - wspominał Roman Załuski.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

2020.05.20 00:18:33
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski