Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOCHANKOWIE Z MARONY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2005
 • Premiera:
  2006. 06. 23
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny (negatyw: Eastman Kodak), 102 min

  Lokacje: Guzów, okolice jeziora Łebsko.

Druga, po dokonanej w 1966 r. przez Jerzego Zarzyckiego ekranizacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Ekranizacja utrzymana w klimacie epoki ("Kochanków z Marony" wydano w 1961 r.) i na swój sposób wierna literackiemu pierwowzorowi, a jednocześnie bardzo współczesna. Współcześnie opowiada o stanie ducha bohaterów, o sieci miłosnych powiązań między nimi, o różnych odcieniach tego uczucia. Tłem wydarzeń są filmowane w szerokich planach, ciche, puste, jakby martwe pejzaże, ożywiane tylko pulsującymi emocjami ludzi, których los rzucił w to miejsce.

Mała wieś Marona nad jeziorem. Znajduje się tam sanatorium przeciwgruźlicze, gdzie w więcej niż skromnych warunkach pacjenci raczej dochodzą kresu swych dni, niż nabierają sił. W tej "umieralni", jak określa to jeden z bohaterów, pojawia się pewnego dnia nowy pacjent, Janek - młody przystojny mężczyzna obdarzony szczególnym urokiem osobistym. Regularnie odwiedza go tam jego przyjaciel, Arek, zadający szpanu w okolicy potężnym motocyklem. Mężczyzn łączy przyjaźń bardzo bliska, intymna, która teraz jest bardziej wspomnieniem dawnej namiętności. Ciężko choremu Jankowi pozostało bowiem już niewiele życia. Lecz Arek nadal troszczy się o niego, bo fascynacja przyjacielem stanowi dla niego sens życia. W imię tego uczucia opiekuje się również jego żoną Basią i kilkuletnim synkiem, którzy mieszkają gdzieś w mieście.
Zauroczeniu Jankiem, przypadkowo spotkanym pewnego dnia nad jeziorem, ulega też młoda wiejska nauczycielka, Ola. Dziewczyna, adorowana przez jednego ze swych uczniów, małego Józia, wiedzie na wsi samotną, monotonną egzystencję, wypełnioną sprawdzaniem szkolnych zeszytów i spacerami po okolicy z Józiem i jego ukochanym psem. Pojawienie się Janka, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia, stanowi dla niej szansę na zaznanie w życiu czegoś głębszego, prawdziwego, co dotąd znała tylko z książek.
Janek zaczyna bywać gościem w mieszkanku Oli przy szkole, a wraz z nim pojawia się tam jego przyjaciel, który z kolei budzi tęsknotę za miłością w nie najmłodszej już, ale noszącej jeszcze ślady dawnej urody pani Hornowej, żonie kierownika szkoły. W swoim pragnieniu uczucia kobieta ośmiesza się i upokarza, nieświadoma, że u Arka i tak nie ma szans.
Znajomość Janka z Olą rozwija się w najlepsze, dziewczyna szaleje z miłości. Chłopak przenosi się z sanatorium do pokoju wynajętego w domu niejakiej pani Gulbińskiej, a wyrzucona w końcu ze szkoły Ola zamieszkuje tam razem z nim. Pouczona przez siostrę Eufrozynę z sanatorium, również nieobojętną na zwodniczy urok Janka, jak zajmować się chorym, dziewczyna zajmuje się nim z wielkim oddaniem, nie bacząc, że ciężko chory kochanek zaraża. Zachłannie chwyta każdą chwilę wspólnego szczęścia. Ale kres tej miłości zbliża się nieubłaganie. Dla Oli nie będzie w nim miejsca. Przy łóżku umierającego Janka zajmie je sprowadzona na wieś jego żona Basia. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KOCHANKOWIE Z MARONY
Opowiadanie
AutorJarosław Iwaszkiewicz

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

2024.06.06 03:30:16
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.