Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JESZCZE SŁYCHAĆ ŚPIEW. I RŻENIE KONI...

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1971
 • Premiera:
  1971. 09. 01
 • Gatunek:
  Film psychologiczny
 • Barwny + czarno-biały, 2166 m, 76 min

  Lokacje: m.in. Sieradz (ul. Dominikańska).

W wiele lat po zakończeniu wojny emerytowany pułkownik Królikiewicz - dowódca pułku strzelców konnych Wołyńskiej Brygady Kawalerii, dowiaduje się przypadkowo z tomu wspomnień generała Juliusza Rómmla "Za honor i ojczyznę", że we wrześniu 1959 r. nie wykonał rozkazu: nie wręczył 10 krzyży Virtuti Militari najdzielniejszym spośród swoich żołnierzy - uczestników wypadu na Kamieńsk. Dla zawodowego wojskowego rozkaz jest rozkazem nawet po upływie tylu lat. Przebywający w szpitalu pułkownik przekazuje więc tę sprawę swemu synowi Andrzejowi. Komu byś je dał - pyta syna, młodego dziennikarza, pochłoniętego pracą nad współczesnym reportażem dla TV. Andrzej nie jest przekonany czy warto wracać do tamtych spraw, podejmuje się jednak roli pośrednika między rozrzuconymi po Polsce żołnierzami września a unieruchomionym w szpitalu dowódcą. Zafascynowany problemami współczesności, szukający możliwości zrobienia błyskotliwej kariery, chłopak dopiero teraz odbywając swą pierwszą wędrówkę w przeszłość - uświadamia sobie kim był ojciec, jakie są ich związki ze sobą i przeszłością. Zaczyna rozumieć, że dzień dzisiejszy nie istnieje bez dnia wczorajszego, że być współczesnym - to wiedzieć skąd się przyszło i dokąd się zmierza. Myśli o tym wędrując po Polsce w poszukiwaniu podkomendnych ojca. Zostaje wciągnięty we wrześniowe boje i współczesne życie tych ludzi, musi nie tylko zbierać materiały dokumentujące fakty, ale także oceniać bohaterstwo swych rozmówców. Nie wie jak należy ich oceniać kategoriami wojny czy pokoju? Za co należy odznaczać: za jeden bohaterski czyn, za całą kampanię wrześniową, czy za dzisiejsze życie? Co ważniejsze: chwila odwagi i brawury, czy siła charakteru i wierność samemu sobie? Czy odznaczonym może być człowiek, który we wrześniu zachował się jak bohater, ale załamał się podczas śledztwa w gestapo? Jak potraktować bohatera z 1939 r., który obecnie odsiaduje wyrok za manko? Andrzejowi udaje się dotrzeć do wszystkich żyjących, wytypowanych przez ojca żołnierzy września. Spełniając życzenie ojca, dorośleje i dojrzewa wewnętrznie. Teraz dopiero rozumie, że chociaż dla młodych ludzi II wojna światowa stanowi już jakby legendę, należy o niej mówić, a przynajmniej nie zapominać.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.02.24 10:42:46
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency