Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZTERY PORY ROKU

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1984
 • Premiera:
  1985. 09
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film poetycki
 • Barwny, 2139 m, 71 min

  Lokacje: Gzowo nad Narwią.

Główni bohaterowie żyją z dala od Warszawy, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą, którą są zafascynowani... Janusz buduje domek letniskowy dla rodziców. Nieuleczalnie chory ojciec - patriarcha noszony jest w lektyce. Synowie pokazują mu kąpiącą się piękność, jest nią zachwycony... Ojciec uczy się chodzić między dwoma poręczami... Przychodzi jesień. Ojciec umiera. Zima, śnieg, strumień skuty lodem. Starszy syn sprawdza, czy tak jak ojciec będzie mógł chodzić tą dróżką, między poręczami.
"Dzień wyjazdu do Gzowa. Najbardziej cieszy się nasz pies - Kuba. Kot też jest zadowolony. Doskonale wyczuwają kiedy ruszamy na wieś. Po godzinie jazdy jesteśmy na miejscu. Wszystko jest OK! Nasza buda stoi, tak jak stała. Grobla wytrzymała wiosenny przybór wody. Po stawie pływają dzikie kaczki. Na nasz widok wzlatują z furkotem. Rozładowujemy samochód. Najpierw najcenniejszy bagaż: kamera, obiektywy, pudełka z taśmą..." - notował w swoim dzienniku Andrzej Kondratiuk. Był 6 kwietnia 1983 roku. Wkrótce "na daczy" Kondratiuków w Gzowie ruszyła praca nad "Czterema porami roku". Kamera rejestrowała wszystko - zmienność pogody, budowę domku letniskowego dla rodziców reżysera, postępy nieuleczalnej choroby ojca. W efekcie powstała oryginalna, utrzymana w niekonwencjonalnej, "prywatnej" poetyce opowieść o ludzkim bytowaniu w symbiozie z naturą. Szczątkowa fabuła ustępuje w "Czterech porach roku" filozoficznej refleksji na temat przemijania, sensu życia, nieuchronności śmierci. Codzienne obowiązki, rutynowe czynności, zwyczajne rozmowy i zdarzenia nabierają u Kondratiuka głębszego znaczenia. Stanowią swoistą próbę "oswojenia" czasu, który także w późniejszych filmach z "gzowskiego tryptyku" ("Wrzeciono czasu" i "Słoneczny zegar") stanie się prawdziwą obsesją reżysera. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 1985
  Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za film niepełnometrażowy
 • 1985
  Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Brązowe Oko Leoparda
  nagroda w sekcji telewizyjnej
 • 1987
  Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 02:11:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.