Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAŁY

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1970
 • Premiera:
  1970. 12. 04
 • Gatunek:
  Film obyczajowy
 • Czarno-biały, 2600 m, 85 min

Scenariusz filmu inspirowało autentyczne wydarzenie - tragiczna śmierć siedemnastoletniego mieszkańca hotelu robotniczego, o której w latach sześćdziesiątych pisała prasa. Na podstawie tej historii Zofia Posmysz napisała słuchowisko radiowe "Palę Martina Edena", a ono z kolei stało się kanwą scenariusza filmowego.
Studentka socjologii, Natalia, przygotowuje pracę dyplomową na temat hoteli robotniczych. Poznaje pracującego na budowie, pochodzącego ze wsi "Małego" - chłopca wrażliwego i inteligentnego, który uczył się w technikum budowlanym, ale go nie ukończył. Ostatnio przydarzył mu się wypadek, kiedy wraz z jednym ze swych współlokatorów, Grubym, jechał do jego niemłodej, ale bardzo "Małym" zainteresowanej siostry. Chłopak budzi w Natalii sympatię i współczucie. Chciałaby mu jakoś pomóc, on jednak wolałby, żeby zaprosiła go do swojego domu - chce tego tylko dlatego, by móc przestąpić próg jakiegoś miejskiego domu. W końcu dziewczyna zaprasza go do siebie. Jest weekend i wyjeżdżający za miasto rodzice nie chcą się zgodzić, by córka została w domu. Natalia wyjeżdża razem z nimi zostawiając list do "Małego". Gdy ten w końcu zjawia się w jej domu, drzwi otwiera mu Ania, zakochana w nim pomoc domowa. Jest przekonana, że chłopak przyszedł do niej, ale jej radość pryska, gdy otwiera zostawiony przez Natalię list. Tymczasem "Mały" natrafia na notatki, które Natalia sporządza do swojej pracy. Czuje się przez nią oszukany i w ataku złości niszczy jej papiery, ale w końcu znajduje zrozumienie i uczucie u Ani.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PALĘ MARTINA EDENA
Słuchowisko radiowe
AutorZofia Posmysz
W czołówce filmu nie ma wzmianki o pierwowzorze scenariusza; informacja za słownikiem "Współcześni polscy pisarze i badacze literatury. T. 6".

Varia
pokaż

2022.05.21 07:04:33
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych