Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HONOR DLA NIEZAAWANSOWANYCH

 • Podtytuł: CZYLI ILUSTROWANY KODEKS HONOROWY WEDŁUG PANA BOZIEWICZA

SUMIENIE HENRYKA ROWIDA (11)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1996
 • 15 min

Bankier Henryk Rowid, pochodzący ze starej i szacownej rodziny finansistów ma wstydliwą pasję. Jest podglądaczem. Po obiedzie Rowid chodzi do bankowego skarbca, na oddział depozytów. Tam, całymi godzinami ogląda schowane do kaset przedmioty - tajemnice klientów swego banku. Informacja jest rzeczą cenniejszą niż złoto. Nieuczciwy bankier wykorzystuje zdobytą wiedzę - bądź to puszczając odpowiednie "przecieki" do prasy brukowej, albo też szantażując swych klientów. W jednej z kaset Rowid odnajduje bomby składowane tam przez anarchistę. Bankier proponuje mu układ. - "Wysadzi pan w powietrze kilka ze wskazanych przeze mnie banków, w zamian za co daję swoją opiekę, gwarantuję dyskrecję, oraz zezwalam na korzystanie z banku, jako magazynu bomb"... Pierwszym bankiem, jaki wysadza szaleniec - anarchista jest jednak bank samego Rowida!

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

W TWARDEJ SŁUŻBIE MELPOMENY (12)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1996
 • 15 min

Pan Marek Molczyk jest młodym recenzentem teatralnym gazety w pewnym wojewódzkim mieście. Jego recenzje nie zdobywają jednak uznania ani u redaktora naczelnego pisma, ani wśród kolegów - dziennikarzy... Na przyjęciu premierowym Molczyk upija się w towarzystwie pracowników technicznych sceny i zdobywa w ten sposób całą masę wiadomości o zakulisowym życiu teatru. Zebrane w ten sposób plotki i brudy publikuje pod pseudonimem. Artykuł zdobywa uznanie redaktora naczelnego i czytelników gazety. Przedrukowuje go cała krajowa prasa - uznając za cenny głos w ruchu odnowy moralnej Polskiej Sceny. Od tej chwili Molczyk wie już jak uzyskiwać nowe, przebojowe informacje. Na kolejnych przyjęciach informatorami młodego krytyka stają się aktorzy... Wszyscy oczerniają teraz wszystkich, a Molczyk publikuje artykuł za artykułem. Publiczność coraz częściej wita aktorów gwizdami. Podczas premiery "Otella" dochodzi do zamieszek w teatrze... Scena zostaje nieodwołalnie zamknięta. Marek Molczyk nie ma już o czym pisać. Targany wyrzutami sumienia - udaje się do klasztoru o niezwykle surowej regule. Jej podstawa są śluby absolutnego milczenia... - "Tak wiec reszta tej historii jest tylko milczeniem" - podsumowuje swoją opowieść Mecenas.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

PSYCHIATRA INCOGNITO (13)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1996
 • 15 min

Psychiatra Adam Jakubiec, zgodnie z najnowszą wiedzą psychoanalityczną, zaczerpniętą z modnych francuskich książek, dochodzi do wniosku, że przyczyną większości chorób i zaburzeń psychicznych jest stres wynikły z życia w przesądach, zakłamaniu towarzyskim i zastarzałych konwenansach. Mając powyższe na uwadze, podczas seansów terapeutycznych stara się nakłonić pacjentów do maksymalnej szczerości. Po długich rozmyślaniach - decyduje się, że wykorzysta zdobytą wiedzę w szlachetnym celu. Chce przywrócić Całą Prawdę w stosunkach międzyludzkich. Zaczyna pisać anonimy do rodzin pacjentów, ich przyjaciół, kolegów z pracy... Miasteczko stopniowo zaczyna wrzeć. Od pacjentów zaczynają odchodzić najbliżsi, porzucają ich znajomi. Ludzie poznają o sobie całą nieprzyjemną Prawdę. Rozpadają się rodziny i więzi towarzyskie... Również doktor Jakubiec pada ofiarą anonimu. Ktoś oskarża go o wywołanie fali wzburzenia społecznego i liczne łajdactwa wobec pacjentów. Psychiatrę opuszcza jego piękna narzeczona. Doktor załamuje się nerwowo i trafia jako pacjent do szpitala psychiatrycznego. Badanie psychoanalityczne ujawnia, że oskarżający go anonim - napisał na siebie sam.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

REWOLWER NACZELNIKA MAKSYMA (14)

 • Odcinek serialu
 • Rok produkcji:
  1996
 • 15 min

Jest gorące lato roku dwudziestego... Cała Polska zmaga się w śmiertelnych zapasach z hordami bolszewików, co wdarli się w głąb kraju. Na okupowanych terytoriach najeźdźcy tworzą naprędce cały archipelag więzień i katowni dla polskich jeńców wojennych i ludności cywilnej. Naczelnikiem jednego z nich jest Maksymilian Morozowski znany jako "batko Maksym" - Polak z pochodzenia, anarchista i bezpaństwowiec z przekonania. Morozowski ogłasza się jako wróg wszelkich przejawów religijności. W stosunku do więźniów zachowuje się prowokacyjnie, okrutnie i sadystycznie. Tymczasem sytuacja na froncie odwraca się na korzyść polskiej strony. Oddziały Marszałka Piłsudskiego zbliżają się, budząc nadzieję wśród jeńców. Bezwzględni bolszewicy wydają rozkaz, by nie organizować ewakuacji więzienia. Zamiast tego - jeńcy maja być rozstrzelani... W jednej z cel siedzą obok siebie - polski zakonnik, żydowski rabin oraz Tatar z Krymu. Mimo strasznych warunków tej trójki nie opuszcza wiara, ani poczucie solidarności. Pewnej nocy pijany Morozowski składa im następującą propozycję: - "Spójrzcie na ten rewolwer, to właśnie z niego wkrótce powystrzelam was wszystkich. Chyba że... któryś z was wymodli u swego Boga, żeby moja broń się zacięła. Temu, co przyjmie ze mną zakład - strzelę w łeb, a jeśli ocaleje - puszczę go wolno"... Wyznawcy trzech religii odrzucają propozycję Morozowskiego z pogardą. Tylko stara kobieta w kącie sali tym gorliwiej zaczyna się modlić... Niespodziewanie nadlatują polskie aeroplany. Podczas bombardowania - kraty zostają wyrwane, strażnicy obezwładnieni i wszyscy więźniowie uciekają. W więzieniu zostaje tylko nieprzytomny, ogłuszony detonacją Morozowski. Zbiegli w panice podwładni nie zatroszczyli się o kamrata. Gdy Morozowski dochodzi do siebie - jest już otoczony przez zwycięskie polskie wojska. - "Nie weźmiecie mnie żywcem!" - krzyczy Morozowski. Mimo jednak rozpaczliwego szarpania za spust - jego dotychczas niezawodny rewolwer nie chce wypalić... Ani za pierwszym, ani za drugim, ani nawet za trzecim razem... Na bezbożnika czeka sąd wojenny, zaś na wyzwolonych więźniów - Wielkie Święto Zwycięstwa.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 06:47:11
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor