Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DER AUFENTHALT

 • Tytuł polski: POBYT
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  NRD
 • Rok produkcji:
  1983
 • Język:
  niemiecki
 • Barwny, 98 min

Prowizoryczny dworzec gdzieś w Polsce, obok czeka kolumna niemieckich jeńców wojennych. Pewna pasażerka wskazuje strażnikom jednego z nich; 20-letni Mark Niebuhr zostaje oddzielony od reszty i przewieziony do więzienia w Warszawie. Tutaj początkowo dokuczają mu polscy więźniowie biorąc go za esesmana. Tłumacz i strażnik uczą go jak ma postępować w więzieniu, ale Mark ciągle nie wie za co go uwięziono. Porucznik UB prowadzący śledztwo bez końca każe pisać mu życiorys i dopytuje się o jego służbę w Lublinie. Mark zaś dopiero niedawno został zmobilizowany i walczył w okolicach Poznania, gdzie dostał się do niewoli. Osadzony w pojedynczej celi słyszy w Boże Narodzenie dobiegające go odgłosy kolęd śpiewanych po polsku i niemiecku. Po świętach Mark zostaje skierowany do pracy przy odgruzowywaniu. Śledztwo nie przynosi rezultatu, przesłuchuje go również major UB, ale Mark konsekwentnie twierdzi, że nigdy w życiu nie był w Lublinie. Pewnego dnia Mark spada z ruin i łamie rękę. Zagipsowany przez więziennego lekarza zostaje przeniesiony do celi, w której przebywa już kilkudziesięciu niemieckich zbrodniarzy wojennych. Mark zapoznaje się z nimi i w trakcie rozmów dowiaduje się o co są oskarżeni. M.in. rozmawia z generałem, który kazał rozstrzelać zakładników, Holendrem mówiącym, że był tylko ogrodnikiem w Oświęcimiu, inkasentem, który zabił polskiego robotnika i innymi. Kapitan SS każe Holendrowi pobić Marka, za co strażnik mianuje go starszym celi, a generała wyznacza do jej sprzątania. Pewnego dnia chłopak zostaje przewieziony do obozu jeńców, gdzie spotyka swego kolegę z oddziału, ale ten udaje, że go nie poznaje. Po powrocie do celi przesłuchują go Niemcy i posądzając o donosicielstwo katują w nocy. Mark rozmawia z niemieckim kapralem twierdzącym, że jest niewinny, choć pracował jako kierowca samochodu, w którym zagazowywano ludzi. W nocy strażnicy wyprowadzają kaprala. Rano Mark zostaje wyprowadzony z celi do zdjęcia kaprala z szubienicy. Następnie w celi wybucha scysja, podczas której Mark miażdży rękę Holendrowi, a ten grozi mu śmiercią. W nocy Mark śpi na stojąco, a rano strażnik wyprowadza go do dyrekcji. Oznajmiają mu tam, że w śledztwie wykazano jego niewinność i Mark opuszcza więzienie.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2023.01.18 02:18:12
© 1998-2023 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.