Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zmarł Eugeniusz Haneman

16 stycznia 2014

15 stycznia zmarł w Borzęcinie k. Warszawy w wieku 96 lat Eugeniusz Haneman, nestor polskich fotografików, operator filmowy.

Był jednym z fotografików dokumentujących Powstanie Warszawskie. Po wojnie pracował jako operator w Łodzi, był m in. autorem zdjęć do filmu Za króla Krakusa w reżyserii Zenona Wasilewskiego, pierwszego powojennego filmu animowanego. Na początku lat 50. związał się ze Szkołą Filmową w Łodzi, której wykładowcą był przez ponad 50 lat.

Przede wszystkim był jednak fotografikiem, jednym z klasyków polskiej fotografii, autorem wielu albumów i wystaw, zasłużonym członkiem ZPAF i Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. W roku 2013 Jego imię nadano Galerii ŁTF.


Dla jednych Profesor, dla innych Pan Eugeniusz czy po prostu Gienio, był dla nas wszystkich - ludzi związanych z łódzką Szkołą Filmową - jedną z najważniejszych Postaci tej Szkoły, dla wielu z nas - mimo coraz większej różnicy wieku - najprawdziwszym Przyjacielem. Trudno wyrazić smutek, jakiego dziś doświadczamy. Profesorze, brak nam Ciebie…


Pogrzeb rozpocznie się w środę 22 stycznia o godzinie 12.30 w Warszawie na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej.

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor