Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Konstanty Krugłowski

Konstanty Krugłowski

 

  • 1885. 01. 03
    Data urodzenia
    Wilno
  • 1966. 01. 23
    Data śmierci
    Gorzów Wielkopolski

Aktor. Ukończył szkołę w Kiszyniowie, tam też rozpoczął edukację muzyczną, w sez. 1912/13 wystąpił w Winnicy, później zaś w Wilnie, Kijowie, Odessie, gdzie też kontynuował naukę w konserwatorium muzycznym. Głos kształcił we Włoszech, występował na scenach i estradach w Belgradzie, Sofii i Bukareszcie. Około 1919 r. przyjechał do Polski. Najpierw występował we Lwowie, później w Poznaniu, w 1920 r. został zaangażowany do stołecznego Teatru Wielkiego, gdzie dał się poznać jako doskonały wykonawca barytonowych ról charakterystycznych. W 1921 r. przeniósł się do Krakowa, do nowo otwartego Miejskiego Teatru Opera i Operetka. W 1924 wrócił do Warszawy, występował także w Wilnie ( Teatrze Wielkim na Pohulance), w Toruniu, Bydgoszczy. Uczestniczył w wyjazdach gościnnych. Po wybuchu II wojny światowej, do 1941 roku śpiewał we Lwowie. Później przyjechał do Warszawy. Po Powstaniu Warszawskim wywożony do Niemiec zbiegł z transportu w Starachowicach. Po wojnie wrócił na scenę. W 1948 r. na deskach T. Miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim obchodził 35-lecie pracy artystycznej.
Był typem kresowiaka o bujnym temperamencie i wrodzonych zdolnościach aktorskich. Zmieniał sceny z instynktem wędrownego komedianta.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.23 04:29:44
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski