Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Ina Benita

Ina Benita - galeria

 
zwiń

  • 1912. 02. 01
    Data urodzenia
    Kijów; możliwa jest także inne data: 1 marca 1912
  • 1931. 08. 29
    Debiut teatralny
    w programie "Raj bez mężczyzn" w teatrze "Nowy Ananas" w Warszawie

Właściwie: Inna (lub Janina) Benita Florow-Bułhak.
Aktorka. Do Polski przyjechała wraz z rodziną w roku 1920. Ukończyła paryskie gimnazjum Sacre Coeur (1924-29), a po powrocie do Warszawy Kursy Wokalno-Dramatyczne H. J. Hryniewieckiej. W latach 1932-33 występowała w teatrach m. in. "Morskie Oko" i kabarecie "Femina". W następnych latach rzadko pojawiała się na scenie, poświęcając niemal cała swoją uwagę karierze filmowej. Od roku 1937 związana była z warszawskimi teatrzykami rewiowymi, grała m. in. w "Cyruliku Warszawskim" (1937), "Wielkiej Rewii" (1938-39), i w Teatrze Malickiej (1938), a od wiosny 1939 w "Ali Babie". Podczas wojny występowała w jawnych teatrach "Komedia", Niebieski Motyl", "Miniatury". W roku 1943 związała się z austriackim oficerem, z którym wyjechała do Wiednia. Gdy na początku 1944 roku ów oficer został wezwany do Warszawy, ich romans wyszedł na jaw. Oboje zostali oskarżeni o "Rassenschande" - działanie przeciw czystości rasowej - za co on został wysłany na front wschodni, ona zaś osadzona na Pawiaku, gdzie urodziła syna. Z więzienia została zwolniona w przeddzień Powstania Warszawskiego. Pierwsze tygodnie Powstania Warszawskiego przeżyła na Starym Mieście (mieszkała przy ul. Kilińskiego 3). Pod koniec sierpnia przedostawała się kanałami do Śródmieścia.
Nie ma pewnych informacji o dalszych losach Benity. Według najczęściej przywoływanych dotychczas informacji aktorka wraz z maleńkim synkiem miała zginąć w kanałach przedostając się do Śródmieścia lub, jak niektórzy utrzymują, już w samym Śródmieściu. W roku 2018 pojawiły się publikacje (m.in. książka P. Gacka "Ina Benita. Za wcześnie na śmierć" oraz artykuł M. Telera "Tajemnica z Rhumspringe. Nieznane powojenne losy Iny Benity"), z których wynika, że Benita przeżyła powstanie i w roku 1945 przebywała na terenie Niemiec. Jej dalsze losy nadal pozostają nieznane.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

2018.11.26 02:25:19
© 1998-2018 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego