Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Włodzimierz Łuszczykiewicz

Włodzimierz Łuszczykiewicz

 

  • 1940. 02. 16
    Data urodzenia
    Różyca k. Łodzi
  • 1994. 05. 10
    Data śmierci
    Łódź

Aktor dziecięcy, dziennikarz radiowy, felietonista, autor tekstów piosenek, scenarzysta filmów animowanych. Po ukończeniu Wydziału Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego (1964) rozpoczął pracę w Kaliskim Domu Kultury (do 1966). W latach 1965-67 był dziennikarzem i zastępcą redaktora naczelnego "Ziemi Kaliskiej". Był autorem reportaży i publicystą zajmującym się problematyką społeczną. Ponadto współpracował z "RSW Prasa" w Poznaniu. Od roku 1968 pracował w Łódzkiej Rozgłośni Polskiego Radia. Kolejno piastował funkcje kierownika Redakcji Dziecięco-Młodzieżowej, kierownika Redakcji Informacji i Dzienników, starszego redaktora i publicysty. Był współautorem popularnej audycji "Wesoły autobus" oraz autorem cyklu "Komentarze Włodzimierza Łuszczykiewicza". Z chwilą powstania w I programie PR audycji "Lato z Radiem" przeniósł się do Rozgłośni Warszawskiej. Tu współtworzył audycje "Cztery Pory Roku" i "Sygnały Dnia". W "Lecie z Radiem" prowadził cykl "Mała encyklopedia wielkich uczuć". Na potrzeby tej audycji wykreował postać "Dziadka Włodka", która przyniosła mu ogromną popularność wśród radiosłuchaczy. Jego "nieradiowy", zachrypnięty głos stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych elementów programu. Otrzymywał tysiące listów, które opatrzone własnym, dowcipnym komentarzem wydał w postaci dwóch książek. Jego występy na radiowej antenie cechowały wielka erudycja i błyskotliwe riposty. Był dziennikarzem bardzo lubianym w środowisku radiowców i wysoko cenionym za profesjonalizm. Mimo przejścia z końcem roku 1990 na rentę inwalidzką nadal współpracował z Radiem. Pisał teksty piosenek m.in. dla Ireny Jarockiej ("Powróć do mnie tą melodią"), Kazimierza Kowalskiego ("Do ciebie wrócę", "Wiem, jesteś ze mną") oraz Jacka Lecha. Współpracował także z polskim filmem. W roku 1956 zadebiutował jako aktor dziecięcy , w latach osiemdziesiątych związał się z łódzkim Studiem "Se-Ma-For", dla którego pisał scenariusze do filmów animowanych. [Andrzej Jan Androchowicz]

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2019.12.24 01:24:40
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski