Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Tadeusz Sowicki

 

 • 1915. 07. 20
  Data urodzenia
  Kraków
 • 1977. 05. 24
  Data śmierci
  Warszawa

Scenograf. W latach 1937-39 studiował malarstwo i scenografię w warszawskiej ASP oraz w PIST. W 1939 został internowany na Węgrzech, skąd przedostał się do Armii Polskiej na Wschodzie. Jako żołnierz Brygady Strzelców Karpackich, a następnie 2 Korpusu Polskiego był w Syrii, Palestynie, Egipcie i Włoszech. Walczył pod Tobrukiem i pod Monte Cassino (za udział w tej bitwie został odznaczony Krzyżem Walecznych). W 1940-41 w Palestynie i Egipcie współorganizował Teatr Żołnierski Brygady Karpackiej. Ranny we Włoszech, wyjechał do Anglii i tam w 1945-46 studiował w Slade School of Fine Art University w Londynie. Do Polski wrócił w 1946. W 1947 został współdyrektorem i kierownikiem artystycznym Teatru Lalki i Aktora (Teatru Guliwer). Prowadził go wraz z żoną do 1952. Później współpracował z wieloma teatrami lalkowymi i dramatycznymi w Polsce. Był także autorem wierszy i sztuk teatralnych, zajmował się grafiką i ilustracją książkową, był autorem artykułów na temat teatru lalek. Od 1964 pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Scenografii Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Współpraca scenograficzna
  schowaj

 • 1972
  Film fabularny
  Współpraca scenograficzna
 • 1972
  Serial fabularny
  Współpraca scenograficzna
2019.12.30 01:37:18
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman