Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RACJA GŁODOWA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 09. 04
  • 55 min

Niezwykle aktualna tragifarsa społeczno-polityczna. Trzech mężczyzn - Krzych, Grab i Matuch prowadzą strajk głodowy w dzwonnicy kościoła. Chcą w ten sposob wystąpić w obronie dyrektora Wolaka - biznesmena, któremu powierzyli cały swój majątek. Tymczasem Wolaka oskarżono o malwersacje. Dla mężczyzn z dzwonnicy oznacza to całkowity krach finansowy. Ze strajkującymi związany jest poseł Miarka. On również powierzył Wolakowi swoje pieniądze. Poseł to "mózg" akcji - robi jej reklamę w mediach, reprezentuje protestujących wobec władzy. Gdy orientuje się, że strajk nie odnosi pożądanego efektu, proponuje go zaostrzyć. Jeden z głodujących musi popełnić samobójstwo, skacząc z dzwonnicy. Kto nim będzie - o tym ma rozstrzygnąć głosowanie... Sztuka Jerzego Niemczuka obfituje w odwołania do polskiej współczesności. Przedstawia ją często w krzywym zwierciadle, demaskując prawdziwe intencje polityków i ludzi, którzy dają się im manipulować. W interpretacji Niemczuka ci pierwsi pełni są obłudy i pozerstwa. Dbają wyłącznie o własne "publicity" i w tym celu nie wahają się szermować górnolotnymi hasłami. W pogoni za zaszczytami, sławą i "stołkami" nie uznają żadnych "świętości" - takich jak choćby godność, uczciwość, czy zwykłe poczucie przyzwoitości. Ci drudzy zaś są podejrzanie spolegliwi wobec krętactw decydentów. Co jest dla nich ważniejsze - bronić słusznej sprawy czy zeszmacić się dla artykułu na pierwszej stronie i paru minut na szklanym ekranie? [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
RACJA GŁODOWA
AutorJerzy Niemczuk
2024.06.06 00:41:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.