Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEZNAJOMA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 04. 30
  • Barwny, 68 min

Jean Claude Carriere to znany we Francji powieściopisarz, eseista, tłumacz, adaptator, autor dramatyczny i scenarzysta. Urodzony w 1932 w Nimes, syn śpiewaczki i pianistki oraz dyrygenta miejscowej orkiestry - zaczynał jako recenzent muzyczny. W lokalnej rozgłośni Languedoc-Roussillon realizował codzienną audycję "Kolory czasu", pisał słuchowiska i scenariusze telewizyjne. Pozycję na rynku literackim Carriere zawdzięcza głównie scenariuszom filmowym i współpracy ze znakomitymi reżyserami. Uważa się zresztą za scenarzystę z powołania i broni specyfiki tego gatunku literackiego, w którym "zabronione jest bawienie się pięknymi słowami". Filmem zainteresował się za sprawą Pierre'aa Etaixa - wspólnie realizowali etiudy, z których narodziła się postać "Zalotnika" (CarriŽre był te scenarzystą innych filmów tego reżysera: "Grunt to zdrowie", "Jojo", "Wielka miłość"). Współpracował z Luisem Buńuelem ("Dziennik panny służącej", "Piękność dnia", "Dyskretny urok burżuazji", "Droga mleczna", "Widma wolności"), Milośem Formanem ("Valmont"), Andrzejem Wajdą ("Danton"). Jako autor scenariuszy był również współtwórcą sukcesów filmów komercyjnych Louisa MalleŐa ("Viva Maria", "Życie złodzieja") i Jacquesa Deraya ("Borsalino"). Kilkunastoletnia współpraca z Peterem Brookiem zaowocowała wystawieniem głośnego spektaklu - rzeki "Mahabharata" pokazanym również w naszej telewizji; Brook ze swym międzynarodowym zespołem zrealizował też "Tymona Ateńczyka" Szekspira w przekładzie Jeana Claude'a Carriere'a.
"Nieznajoma" to sztuka napisana specjalnie dla teatru. Romantyczna komedia charakterów doczekała się we Francji kilku inscenizacji, zawsze w znakomitej obsadzie. Bo też jest to utwór przeznaczony dla dwojga błyskotliwych wykonawców. Wybornie radzą sobie z tekstem Joanna Trzepiecińska i Krzysztof Kolberger. W deszczowy poranek w eleganckiej kawalerce zamożnego adwokata zjawia się nieznajoma dziewczyna. Szuka pana, który mieszka "na czwartym piętrze po lewej stronie". Zziębnięta i zmęczona, z wdzięcznością przyjmuje filiżankę kawy. Ogląda mieszkanie, podziwia dobry gust gospodarza. Korzystając z chwili jego nieuwagi, wnosi bagaże. Chciałaby tu troszeczkę odpocząć. Rozumie, że pan domu spieszy się do pracy. Skoro nie przechowuje w mieszkaniu pieniędzy ani kosztowności, może pozostawić ją samą bez obaw. Zdesperowany mecenas daje za wygraną. Wkrótce okazuje się, że młoda osoba nie zamierza opuścić gościnnych progów - ani po południu, ani wieczorem, ani następnego dnia rano. Kim jest? Do czego zmierza? Jean-Jacques systematycznie uzupełnia pokaźny katalog zdjęć pań, które zdobył. Może Suzanne jest jedną z nich? Zmieniła się, ufarbowała włosy, więc jej nie poznał? Opowiedziana niezwykle subtelnie historia miłosna pełna jest tajemnic, zmyśleń, niedopowiedzeń. A kilka spędzonych dni z dziewczyną w zasadniczy sposób zmienia życie bohatera. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NIEZNAJOMA
AutorJean-Claude Carriere
PrzekładJoanna Wilińska
2017.02.11 01:37:03
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor