Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIESŁAW MYŚLIWSKI. MIEJSCA, KTÓRYCH NIE MA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Barwny, 54 min

Sylwetka jednego z najwybitniejszych żyjących pisarzy polskich - Wiesława Myśliwskiego, laureata wielu nagród literackich, autora scenariuszy filmowych, redaktora pism "Regiony", "Sycyna". Urodzony w 1932 r. w Dwikozach pod Sandomierzem pisarz jest z wykształcenia polonistą, choć o mały włos nie został inżynierem. Zadebiutował stosunkowo późno w wieku 35 lat, powieścią "Nagi sad", która od razu zyskała przychylność, zarówno krytyki, jak i czytelników. Wszystkie następne książki Myśliwskiego, jak "Pałac", "Kamień na kamieniu", "Drzewo", "Widnokrąg", stały się wydarzeniem literackim. Zdaniem krytyków jego debiut był na najwyższym poziomie, a potem krzywa sukcesu stale rosła, czego dowodem może być prestiżowa nagroda NIKE, przyznana w 1997 r. za powieść "Widnokrąg". Wiesław Myśliwski nie należy do pisarzy płodnych. Swoistym przykładem "męki tworzenia" jest książka "Kamień na kamieniu", która powstawała 10 lat. Dokument Izabeli Szylko ma charakter podróży pisarza do miejsc, ludzi, wspomnień opisanych na kartach jego powieści. Nie jest to jednak podróż sentymentalna. "Nie wierzę w dzieciństwo jako raj. Nie wierzę w sentymentalne związki z miejscem urodzenia - mówi Myśliwski - ja się tego miejsca boję. Nigdzie się tak nie boję, jak w tym swoim lirycznym raju". I jeszcze dodaje - "Kochamy miejsca, w których kształtował się nasz pierwszy świat, ale kochamy je w pamięci". Film jest właśnie taką konfrontacją rzeczywistości i pamięci. O swoich rodzicach, rodzinnych stronach wspomina sam pisarz. W malowniczych okolicach Sandomierza szukał natchnienia, czerpał siły do pracy twórczej. Tu kształtowały się jego wyobraźnia i wrażliwość, tu słuchał bajań, opowieści, które rozbudzały w nim ciekawość świata. Odwiedza rodzinny dom, zrujnowany, z powybijanymi szybami, w którym dziś nikt już nie mieszka, a z którym wiążą się jego dzieciństwo i pierwsze lata poznawania życia. Z rozrzewnieniem spogląda na najpiękniejszą rzekę na świecie - niewielką Opatówkę. O Wiesławie Myśliwskim i jego twórczości mówią: Andrzej Mencwel - historyk sztuki, Henryk Bereza - krytyk literacki, Henryk Waniek - malarz, publicysta, Tadeusz Komendant - krytyk literacki, aktor Wojciech Siemion. W filmie występują również jego żona Wacława, syn Grzegorz oraz synowa. Ilustracją do opowieści o wielkim pisarzu są archiwalne zdjęcia oraz fragmenty filmów i spektakli, zrealizowanych według prozy Myśliwskiego, jak "W poszukiwaniu zaginionego buta", "Złodziej", "Klucznik", "Drzewo", "Zawsze rodzi się chleb", "Pałac", "Dotknięcie". [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

 • 2003
  Kielce (Festiwal Form Dokumentalnych "Nurt")-Wyróżnienie
2017.02.11 03:50:12
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych