Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NA RATUNEK

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Barwny, 24 min

Opowieść o pracy ratowników Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownictwo górskie to jedna z tych dziedzin, w których pasja i poświęcenie ludzi uprawiających ten zawód są tyle samo warte, co ich umiejętności i posiadane wyposażenie techniczne. Góry są niekiełznane, zawsze stanowią wyzwanie i niebezpieczeństwo, ale turyści rzadko biorą to pod uwagę. Brawura, brak rozsądku czy wyobraźni sprawiają, że udają się na wyprawy bez elementarnego przygotowania, bez żadnego wyposażenia. Wtedy najłatwiej o tragedię. Nie ma dwóch takich samych akcji ratunkowych, zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidywalnego. Ratownicy muszą być przygotowani na każdą ewentualność. W trakcie działań panuje więc wojskowa dyscyplina, decyzje podejmuje się szybko i równie szybko trzeba je wykonywać. Dla zasypanych pod śniegiem czy zaginionych, którzy od wielu godzin przebywają w górach, na mrozie, liczy się każda minuta. Może ona zadecydować o ich przeżyciu. Dziś, na szczęście, ludziom coraz częściej przychodzi z pomocą nowoczesna technika: telefony komórkowe czy urządzenia GPS ułatwiają zlokalizowanie poszukiwanych. Ratownicy mają świadomość spoczywającej na nich odpowiedzialności, ale i towarzyszącego im na co dzień ryzyka. Ratując komuś życie, można samemu zginąć. GOPR-owcy nie tylko podejmują klasyczne akcje wydobywania ludzi spod lawin czy poszukiwania zaginionych. Zdarza się, że muszą zajmować się dziećmi pozostawionymi na stokach lub wyciągach przez roztargnionych rodziców, a w czasie szczególnie obfitych opadów śniegu wozić do szpitali chorych, do których nie może dotrzeć karetka, ale przedrze się skuter śnieżny. W filmie o swojej pracy i szczególnie dramatycznych akcjach opowiadają ratownicy, m.in. Mariusz Zaród - naczelnik grupy podhalańskiej GOPR, Marcin Miśkowiec, Wojciech Kłysz, Kuba Rybiński, Jarosław Matras, Michał Zmarz, Krzysztof Wilk, instruktorzy - Adam Jurczakiewicz i Stanisław Koszarek oraz Władysław Mlekodaj - prezes zarządu GOPR. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:50:11
© 1998-2017 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
e-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych