Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SPADAJĄCA GWIAZDA. STANISŁAW BRZOZOWSKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1994
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • Barwny, 29 min

Stanisław Brzozowski - jedna z najtragiczniejszych postaci polskiej kultury z przełomu XIX i XX w. Ten żyjący zaledwie 33 lata filozof, krytyk literacki, publicysta i powieściopisarz nawiązywał w swych pierwszych pracach do myślowych i estetycznych kanonów Młodej Polski. Wkrótce jednak przeszedł do "filozofii czynu" i marksizmu rozumianego jako "teoria automatycznego postępu dziejowego". Po rewolucji 1905 r. pisarz ściśle związał się z obozem postępowym, choć nie przyjęło to nigdy form oficjalnych. Za swe poglądy był atakowany przez endecję, która, aby podważyć jego ogromny wpływ na środowisko młodzieży studenckiej, opublikowała broszurę z zeznaniami, jakie Brzozowski złożył przed carską policją jako 20-letni chłopak aresztowany za udział w społecznym ruchu akademickim. Gdy w 1907 r. dla podreperowania zdrowia nadwątlonego postępującą gruźlicą wyjechał z rodziną do Włoch, dosięgło go tam kolejne oskarżenie o współpracę z carską policją. Oskarżenie to oparto na zeznaniach jednego z agentów ochrany. W prasie ukazały się liczne artykuły atakujące pisarza. W dramatycznych oświadczeniach Brzozowski zaprzeczał prawdziwości tych zarzutów i domagał się zwołania sądu obywatelskiego. Po jego stronie wystąpiło wielu wybitnych pisarzy, m.in. Karol Irzykowski, Zofia Nałkowska, Stefan Żeromski, Stanisław Przybyszewski i Władysław Orkan. Dwie sesje sądu w Krakowie z udziałem Brzozowskiego i oskarżycieli nie przyniosły rozstrzygnięcia. Partie polityczne dbając o swój prestiż nie były zainteresowane w odwołaniu oskarżenia opartego na nie sprawdzonych poszlakach. Sąd został odroczony. Ostatnie lata życia upłynęły Brzozowskiemu wśród cierpień moralnych i fizycznych, w materialnym niedostatku i pracy jeszcze intensywniejszej niż kiedykolwiek. Zmarł w 1911 r. we Florencji. W poświęconym mu programie o jego życiu, twórczości literackiej i filozoficznej będą rozmawiać wybitni znawcy tematu: prof. Marta Wyka, prof. Bogdan Łagowski i dr Ryszard Nycz. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:11:28
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor