Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KŁADKA PRZEZ ATLANTYK

w WIELKA MAŁA EMIGRACJA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • 21'

Film z cyklu "Wielka mała emigracja". Do kasy zapomogowo-pożyczkowej Credit Union trafił przez przypadek, lecz praca odpowiadała mu bardzo. We wczesnej młodości bowiem, w nowogródzkim liceum, działał w uczniowskiej spółdzielni "Jutrzenka". Pragnął zasady działania Credit Union przenieść z Kanady do Polski, zorientował się jednak, że na powstanie tego rodzaju placówki jest jeszcze w ojczyźnie za wcześnie. Dlatego zaangażował się w utworzenie w Warszawie Polsko-Kanadyjskiego Banku św. Stanisława. Bohater filmu, Tadeusz Gonsik, po ukończeniu liceum trafił do "podchorążówki", stamtąd do Centrum Wyszkolenia Sanitarnego w Brześciu, a następnie do Katowic, gdzie zastała go wojna. Po trzech tygodniach walk jego oddział w okolicach Janowa Lubelskiego zakopał broń i sztandar i poddał się Rosjanom. Wywieziono go do północnego Kazachstanu, gdzie pracował w kopalni. Po amnestii dostał się do X Dywizji, nim jednak mógł znów chwycić za broń, musiał poddać się leczeniu: po tyfusie zapadł na ciężką awitaminozę i pelagrę. Z Iraku - przez Syrię, Palestynę i Egipt - dostał się do Włoch. Wraz z II Korpusem, w grupie sanitarnej, walczył pod Monte Cassino, a potem o Bolonię.Po wojnie pojechał na studia do Libanu. Tam ożenił się z polską dziewczyną, którą poznał w teherańskim szpitalu. Bardzo tęsknił za Polską, niepokoił się o brata i matkę, o których losach nic nie wiedział, czuł jednak, że do kraju już nie wróci. Kiedy skończyła się pomoc UNRA, musiał opuścić Liban. Miał do wyboru wyjazd do Kanady, Argentyny lub Australii. Zdecydowali z żoną, że pojadą do Kanady. Żyją tam do dziś. Kilka lat temu Tadeusz Gonsik nawiązał kontakty z Polską, pragnąc zrobić dla kraju coś pożytecznego. Dokument jest zapisem jego opowieści o własnych losach, a uzupełniają ją materiały filmowe z archiwum WFDiF i wstrząsające rysunki Włodzimierza Kowańki, na których uwiecznił skazanych na katorżniczą pracę.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski