Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RENESANSOWY PSAŁTERZ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1999
  • Gatunek:
    Film o sztuce
  • 45 '

Wiersze, które Karol Wojtyła pisał od wiosny 1938 do jesieni 1939 roku, nigdy nie były opublikowane. Zapewne sukces wydanych nakładem Wydawnictwa "Biały Kruk" dwóch albumów - "Pieśni o Bogu ukrytym" i "Narodziny wyznawców" - z fotografiami Adama Bujaka wpłynął na to, że Jan Paweł II pod koniec minionego roku zdecydował udostępnić swą młodzieńczą twórczość czytelnikom. Powierzył wiersze temu samemu wydawcy, z zastrzeżeniem, że ukażą się również w formie albumu, z fotografiami Adama Bujaka, a poezje opracuje Marek Skwarnicki. Wydawca spełnił warunki i tak doszło do wydania "Renesansowego Psałterza", który stał się jedną z większych sensacji literackich ostatnich lat. Film, w którym autor wykorzystał przedwojenne zdjęcia Agencji Fotograficznej "Światowid", doskonale oddające nastrój tamtych lat, opowiada o losach "Renesansowego Psałterza". Ma formę ballady. Jego główną postacią jest wędrowiec, w którego rolę wcielają się na przemian Adam Bujak i Młody Aktor. Bohater wędruje z Krakowa przełomu 1938 i 1939 roku przez Tyniec, Kalwarię Zebrzydowską, Stryszów, Barwałd i Rozalię Na Puszczy do Zakopanego, by wieczorem wrócić do Krakowa. Po drodze spotyka Matkę, ukrytą w wielu postaciach wiejskich kobiet. Podczas tej podróży widzi bogactwo natury i zjawiska przyrody w zderzeniu z sacrum - światyniami, kapliczkami, misteriami. Recytacji wierszy towarzyszą śpiewy benedyktynów z Tyńca i muzyka. W warstwie słownej ponadto Adam Bujak i Marek Skwarnicki opowiadają o pracy nad albumem i swojej współpracy z Janem Pawłem II. Film zamyka audiencja u papieża, która odbyła się 15 lutego br. i scena wręczenia mu książki. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.