Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CHCIELI WSZYSCY BYĆ RAZEM

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1998
  • 27'

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Kiedy Jerzy Hoffman kręcił na Mazurach film "Do krwi ostatniej", kierowca, który go wówczas woził, nalegał, by reżyser kupił sobie dom w tym regionie. Ten nie chciał nawet słuchać. Wreszcie, znudzony ciągłym powracaniem do tematu, oświadczył, że kupiłby dom, ale tylko taki stojący w wodzie. Kierowca stropiony zamilkł. Pół roku później jednak w warszawskim mieszkaniu reżysera zadzwonił telefon. Znaleziono dla niego dom w wodzie. Hoffman pojechał go zobaczyć, bez przekonania. Dom okazał się ruiną, ale reżyser go kupił, odbudował. Teraz spędza w nim każdą chwilę, rezygnując z ogromnego upodobania do podróży. Dom stoi tuż nad jeziorem w gminie Stare Juchy. W maju 1945 roku, po przejściu frontu, Stare Juchy były całkiem puste. Wieś jednak szybko zaczęła się zaludniać. Przybywali repatrianci ze Wschodu, przyjeżdżali Polacy z centrum kraju. Wracali też Mazurzy i Niemcy i choć znajdowali swe domy zajęte przez nowych gospodarzy, nie odchodzili stąd jednak. Nie minęło wiele czasu, a wszystko się jakoś poukładało. Ludzie różnych nacji, o odmiennej mentalności i obyczajach, zdołali zaakceptować siebie nawzajem, pozbyć się wrogości, żyć w zgodzie. Przemiany początku lat 90. nie przyniosły tu dobrobytu. Przeciwnie. Wielu straciło pracę wraz z upadkiem państwowych gospodarstw rolnych. Podeszły wiek odebrał szansę na zaczynanie wszystkiego do początku. Ale wraz ze zmianami rodzinne strony zaczęli odwiedzać ci, których historia wyzuła z ojcowizny. Zjawili się też zupełnie nowi ludzie i zauroczeni niebywałą urodą tego miejsca osiedli w nim - jak Jerzy Hoffman, Janusz Majewski, mecenas Edward Wende albo polsko-amerykańskie małżeństwo dziennikarzy, które z zawodowego obowiązku zawędrowało w okolice Starych Juch i od pięciu już lat ma tu swój dom. W filmie dawni mieszkańcy gimny opowiadają o swoich często dramatycznych losach i teraźniejszym życiu, ci nowi zaś - o drodze do tego miejsca i przyczynach, dla których się z nim związali. Janusz Majewski dostrzega w tej ziemi jakąś magiczną siłę, a z przybyszami zza wschodniej granicy czuje się związany podobieństwiem losu. Jerzy Hoffman odnajduje tu cudowną atmosferę niegdysiejszych kresów.Tutejsza młodzież jednak widzi sprawy całkiem inaczej. Przełamując sentymenty ucieka stąd, z braku perspektyw.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:01:15
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency