Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

THE CLANDESTINE MARRIAGE

 • Tytuł polski: POTAJEMNY ŚLUB
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Wielka Brytania
 • Rok produkcji:
  1999
 • Gatunek:
  Film kostiumowy
 • Barwny, 87 min

Adaptacja angielskiej komedii z 1766 r. z udziałem dwóch brytyjskich gwiazd: Nigela Hawthorne'a ("Szaleństwo króla Jerzego", "Amistad", "Droga do Białego Domu") i Joan Collins, która polskim widzom znana jest przede wszystkim jako przebiegła i podstępna Alexis z serialu "Dynastia".
Anglia, II połowa XVIII w. Richard Lovewell, przystojny młodzieniec zatrudniony w majątku nuworyszowskiego bogacza, Sterlinga, poślubia potajemnie jego córkę, Fanny, która jest z nim w ciąży. W obawie, by w odwecie za tę samowolę ojciec nie pozbawił dziewczyny należnego jej wiana, młodzi postanawiają zaczekać z informowaniem Sterlinga i jego sprytnej i władczej siostry, pani Heidelberg, o ożenku. Zwłaszcza że cała rodzina jest pochłonięta przygotowaniami do ślubu starszej z panien Sterling, Betsy, zaręczonej z Sir Johnem, synem zubożałego arystokraty, lorda Ogleby. Obaj panowie przybyli właśnie do posiadłości Sterlinga, który z okazji ślubu Betsy chce zbudować w ogrodzie niezwykły system fontann, mających olśnić nawet najznamienitszych gości. W dniu ślubu Sir John nieoczekiwanie wyjawia Lovewellowi, że zamiast Betsy wolałby poślubić raczej młodszą i ładniejszą Fanny. Ta, oczywiście, odrzuca awanse młodego arystokraty, ale urażona Betsy i tak poprzysięga siostrze zemstę. Tymczasem Sir John gotów jest nawet przyjąć mniejszy posag, byleby tylko poślubić tę, którą sobie upatrzył. Sterling zgadza się na tę propozycję, uzależniając ostateczną decyzję od woli swej siostry, ale pani Heidelberg odrzuca pomysł. Przekonuje brata, że Sir John łatwiej zapomni o Fanny, jeśli dziewczyna zostanie wysłana do Londynu. Fanny, zrozpaczona na myśl o rozstaniu z ukochanym Richardem, prosi lorda Ogleby o wstawiennictwo za nią. Zdradza mu, że nie może poślubić Johna, gdyż od dawna kocha innego mężczyznę. Ku jej przerażeniu, lord opacznie odczytuje jej słowa, przeświadczony, że tajemnicznym wybrankiem ślicznej Fanny jest on sam. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Christopher Miles
   
 • Scenariusz
  Trevor Bentham
  na podstawie sztuki George'a Colemana i Davida Garricka
 • Zdjęcia
  Denis Crossan
   
 • Scenografia
  Martin Childs
   
 • Muzyka
   
 • Obsada aktorska
  Nigel Hawthorne
  lord Ogleby
  Joan Collins
  Mrs Heidelberg
  Timothy Spall
  Sterling
  Tom Hollander
  sir John Ogleby
  Paul Nicholls
   
  Natasha Little
  Fanny
  Emma Chambers
  Betsy
2017.02.11 06:10:33
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency