Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SAHRYŃ. PAMIĘĆ ZAPISANA W KAMIENIU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 23 min

Reportaż o akcji prewencyjno - odwetowej na wieś Sahryń w marcu 1944 r. przez oddział AK pod dowództwem por. Zenona Jachymka ps. Wiktor. Oddział AK zaatakował posterunek. Walka trwała kilka godzin i toczyła się w samej wsi. Podczas niej śmierć ponieśli m.in. ukraińscy i polscy mieszkańcy tej miejscowości (ok. 100 osób). Walka doprowadziła też do spalenia nieomal całej wsi. Program opiera się na relacjach świadków, dokumentach historycznych i wspomnieniach uczestników walki w Sahryniu. Pokazuje kontekst wydarzeń i jego następstwa. 30 sierpnia 2011 r. w Ostrówkach na Wołyniu (Ukraina) i w Sahryniu koło Hrubieszowa (Polska) odbyły się obchody rocznicowe ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy.
Sahryń to wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim, w gminie Werbkowice. Ostrówki i Wola Ostrowiecka to polskie wsie w województwie wołyńskim (powiat lubomelski, gmina Huszcza), obecnie na terytorium Ukrainy. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.04.18 00:54:40
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl