Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZIEMIA PRZEMÓWIŁA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2016
  • Barwny, 54 min

We wrześniu 2016 roku mija 70. rocznica jednej z największych zbrodni komunistycznych na Żołnierzach Wyklętych. Na Opolszczyźnie rozegrał się tragiczny finał przeprowadzonej przez UB prowokacji pod kryptonimem Lawina. Podstępnie zamordowano około 200 żołnierzy NSZ, a ich ciała zasypano ziemią. Ziemią, która na 70 lat ukrywała ślady zbrodni. Wreszcie udało się wydobyć z niej dowody makabrycznej akcji bezpieki. Po kilku latach poszukiwań i śledztwa IPN - u w okolicach Starego Grodkowa na Opolszczyźnie odnaleziono szczątki żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału kpt. Henryka Flame pseud. Bartek. Zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka poszukiwał śladów tej zbrodni UB w trzech miejscach: w Barucie, w okolicy Łambinowic i na terenie starego niemieckiego lotniska pod Starym Grodkowem. We wrześniu 1946 roku żołnierze z oddziału Bartka byli przekonani, że trwa akcja ich ewakuacji na zachód. W rzeczywistości była to operacja Urzędu Bezpieczeństwa, który wprowadził w ich szeregi swoich agentów. Oddział został podzielony na trzy transporty, które jechały z Podbeskidzia (Bartek był nazywany Królem Podbeskidzia) rzekomo na zachód. Zatrzymały się na Opolszczyźnie. Żołnierze dostali kolację, zostali poczęstowani zatrutym alkoholem. O świcie zaczęła się likwidacja. Niektórych rozstrzelano, później wysadzano w powietrze w budynkach, w których spali. Do niedawna były to tylko przypuszczenia, teraz ślady odkryte przez zespół prof. Szwagrzyka potwierdzają te podejrzenia.
W rocznicę tej tragedii, która rozegrała się na opolskiej ziemi, chcemy przypomnieć tę historię. Pokazać dosłowne wydobywanie tajemnicy spod ziemi, przypomnieć prace poszukiwawcze i śledztwo, które trwało kilka lat. Opowiedzieć o zbrodniczym planie makabrycznej Operacji Lawina. Ale przede wszystkim przypomnieć pomordowanych żołnierzy NSZ i samego kpt. Henryka Flame - legendy Podbeskidzia. Udokumentować walkę, postawę i motywację ludzi, którzy spoczęli w opolskiej ziemi. Chcemy także pokazać rodziny i bliskich partyzantów spod Baraniej Góry oraz ludzi, którzy kultywują pamięć o Żołnierzach Wyklętych z oddziału Bartka. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 08:46:40
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plAnna Gostkowska