Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

IDA HAENDEL. WIEM SKĄD JESTEM

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 53 min

Ida Haendel, światowej sławy skrzypaczka. Film przedstawia historię jej życia, która zaważyła na tym, że w Polsce artystka nie jest znana szerszej publiczności. U schyłku życia Ida Haendel coraz częściej wraca do kraju swego urodzenia, a w szczególności do rodzinnego Chełma. W filmie opowiada po polsku o swoim życiu, mówi o wyborze, jakiego dokonała, o swoich bliskich, o poświęceniu się muzyce i karierze. Czy Polacy znają dzieje i osiągnięcia Idy Haendel, która nigdy nie wyrzekła się Polski i zawsze ze wzruszeniem tu wraca? Ona sama mówi: "Polska jest dla mnie ojczyzną, dlatego mogę w niej bywać bez jakichkolwiek kontekstów i podtekstów politycznych, jedynie w celach artystycznych".
Tytuł "Wiem, skąd jestem" sugeruje, że w filmie został położony nacisk głównie na wątek o polskich korzeniach Idy Haendel. Nie założyła własnej rodziny, zawsze mieszkała z rodzicami, a ojciec zajmował się jej karierą. Czy analizując teraz swoją przeszłość, Ida Haendel ponownie podjęłaby decyzję, żeby to właśnie muzyka była jedyną treścią w jej życiu? Jakie znaczenie mają dla niej takie wartości jak rodzina, ojczyzna, miłość i przyjaźń, dobra materialne? Czy czuje się spełniona, czy niczego nie żałuje? Dlaczego była tak rzadko zapraszana do Polski? Mimo sędziwego wieku nie myśli o zakończeniu kariery. Jest honorowym ambasadorem UNESCO na Kraje Bliskiego Wschodu.
W 1991 roku otrzymała z rąk Elżbiety II Komandorię Orderu Imperium Brytyjskiego, a w 2000 roku następca tronu książę Karol wręczył jej dyplom honoris causa prestiżowego Royal College.
Obecnie pisze drugą część swojej biografii i jak sama twierdzi, nie chce jej zakończyć, ponieważ czuje, że coś ważnego jeszcze wydarzy się w jej życiu. Coś, co należałoby dodać do biografii. Czy jest to związane z Polską? Pierwsza część biografii "Kobieta ze skrzypcami" dotychczas nie ukazała się w języku polskim.. Osią niezwykłego dokumentu "Wiem skąd jestem" jest Partita Bacha (Partita II d - Moll, BWV 1004) składająca się z 5 części: Allemanda: Dzieciństwo, Polska (Chełm, Warszawa), Corrente: Kariera, Muzyka, Sarabanda: Kobieta, Miłość, Przyjaźń, Gigue: Służba, Obowiązek, Misja, Chaconne: Powroty, Polska (Chełm, Warszawa).
O życiu Idy Haendel opowiada także w filmie jej siostra Alicja. Jakim człowiekiem jest słynna skrzypaczka powiedzą również: Vladimir Ashkenazy, Zubin Mehta, Martha Argerich, Simon Rattle, Murray Perahia, Daniel Barenboim, Anne Sophie Mutter. Do jej bliskich przyjaciół należeli Isaac Bashevis Singer, Artur Rubinstein, Jascha Heifetz. Ida opowiada anegdoty z nimi związane.
Zakończeniem filmu jest wypowiedź Idy Haendel "... wiem skąd jestem. Mych chełmskich korzeni i dzieciństwa przy ulicy Łącznej 5 nie przysłoniły koncerty z największymi postaciami muzyki i dla największych tego świata". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 08:43:00
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych