Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

OSTATNIE PIĘTRO

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2012
  • Premiera:
    2013. 11. 29
  • Gatunek:
    Thriller
  • Barwny (negatyw: Kodak), 84 min

    Okres zdjęciowy: 23 października - 21 grudnia 2011.
    Lokacje: Legionowo, Skierniewice (rynek, dworzec kolejowy, osiedle Widok, zalew Zadębie), Rawa Mazowiecka.

Akcja filmu rozgrywa się w małym miasteczku. Głównym bohaterem "Ostatniego piętra" jest kapitan Wojska Polskiego - Derczyński, który wiedzie szczęśliwe życie z żoną i trójka dzieci. Jego poglądy, jak przywiązanie do tradycyjnych wartości, od szacunku do rodziny aż po zamiłowanie do polskiej kuchni, dla wielu mogą wydawać się zbyt konserwatywne, ale nigdy nie stanęły na drodze w jego wojskowej karierze, raczej postrzegane były jako nieszkodliwe dziwactwa.
W wojsku poznajemy Derczyńskiego bliżej - to prosty żołnierz, z kapralskim poczuciem humoru. Któregoś dnia zauważa nieprawidłowości w finansach swojej jednostki. Przełożeni Derczyńskiego, odpowiedzialni za te przekręty, w obawie o swoje głowy, usuwają go z pracy.
Derczyński od tego momentu, sądząc, że jest na tropie jakiegoś antypolskiego spisku, będzie próbował chronić siebie i swoją rodzinę. Wyjazd do "zepsutej" Warszawy i nieudana próba poinformowania przełożonych o nadużyciach oraz pobicie syna utwierdzają go w tym przekonaniu. Derczyński zakazuje synowi chodzić do szkoły, a córce nie pozwala wyjść z klasą do kina.
Działania Derczyńskiego spotykają się z oporem żony. Jednak, ze strachu o siebie i dzieci, kobieta godzi się na wszystko. Konserwatywno-narodowe poglądy Derczyńskiego ujawniają się teraz ze zdwojoną siłą. Do obowiązków domowych wprowadza czytanie na głos patriotycznej lektury ("Pan Wołodyjowski"), ćwiczenia gimnastyczne i treningi na wypadek ataku gazowego. Kategorycznie zakazuje wychodzenia z mieszkania i ustanawia podział - żona i córka dbają o porządek i jedzenie, a mężczyźni (on i dwóch synów) mają bronić domu. W obawie przed "trującymi" informacjami, Derczyński wyrzuca telewizor. W izolacji od świata upatruje ratunek dla siebie i dla rodziny.
Z komedii obyczajowej poprzez sensacyjny wątek, film z każdą minutą przekształca się w thriller psychologiczny. Klaustrofobiczna psychoza i wojskowy dryl wprowadzony przez Derczyńskiego stają się coraz bardziej nieznośne. Żona zaczyna chorować, a synowie zmęczeni izolacją i reżimem, już nie chcą bronić domu.
W samotności, przy wódce i "Czerwonych makach na Monte Cassino" Derczyński marzy o pięknej Polsce. Mija dzień za dniem. Odizolowani członkowie rodziny tracą poczucie norm etycznych i społecznych. Przepojone wiarą i patriotyzmem słowa księdza, Derczyński interpretuje na swój sposób. Widząc w księdzu sprzymierzeńca w walce o Polskę wprowadza go do swojego mieszkania. Ten w milczeniu obserwuje patologiczną sytuację rodziny.
Derczyński z nową energią próbuje sam wymierzać sprawiedliwość. Dostaje się do jednostki wojskowej i w dramatycznych okolicznościach kradnie broń jednemu z oficerów.

Zwiastun i fragmenty filmu (3)
pokaż

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
U SIEBIE
Opowiadanie
AutorWitold Bereś

Varia
pokaż

OSTATNIE PIĘTRO w internecie

2024.06.06 04:21:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.