ZABIJ MNIE GLINO
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1987
- Premiera:1988. 06. 06
- Gatunek:Film kryminalny
- Barwny (negatyw: Fujicolor), 3295 m, 115 min
Lokacje: Warszawa (Dworzec Centralny, ul. Mostowa, kamienica przy ul. Mokotowskiej 46 A, wieżowiec Intraco II, budynek przy ul. 3 Maja 5, opuszczona kotłownia przy ul. Ciszewskiego, Osiedle Gocław, Most Poniatowskiego, baza Różyckiego przy ul. Targowej 54).
Groźny przestępca Malik ucieka z więzienia, ale porucznikowi Popczykowi udaje się go złapać. Gdy jednak dochodzi do rozprawy sądowej Malik, wraz z kolegą Sewerynem, ucieka raz jeszcze. Kontaktuje się z szefem swojej bandy, a następnie wymusza od niego pieniądze. Nieoczekiwane schronienie znajduje w Sosnowcu, u przypadkowo spotkanej lekarki Doroty. Zdobywa nowe dokumenty i próbuje zabić Popczyka. Ten jednak częściej przebywa w pracy niż w domu więc Malik zabija jedynie żonę porucznika i jej kochanka. Tymczasem milicja wie, iż Dorota ukrywa przestępcę. Przybywa jednak za późno, gdyż uciekinier jest już w Warszawie. Tu uczestniczy w napadzie na pocztowy ambulans, który przewozi 4 miliardy złotych. Mimo akcji milicji, Malikowi znowu udaje się uciec. Jako kryjówkę wybiera wynajęte mieszkanie na Ursynowie. Popczyk pragnie za wszelką cenę złapać przestępcę. Wreszcie trafia na jego trop i wraz ze specjalną grupą operacyjną organizuje obławę. Malik nie chce się poddać, wybiera ucieczkę, ale Popczyk w decydującej chwili strzela do przestępcy i zabija go.
"Chciałem zrobić film operowy, ale powiedziano mi, że w dobie komercjalizacji kina jest to przedsięwzięcie zbyt ryzykowne. Postanowiłem więc spróbować zarobić na swoje marzenie" - powiedział Jacek Bromski w jednym z wywiadów udzielonych podczas realizacji "Zabij mnie glino". Film ten, który jest także jego debiutem kinowym, powstał na podstawie autentycznych raportów z milicyjnych archiwów. Reżyserowi udała się trudna sztuka pokazania pasjonującego pojedynku między dwoma równorzędnymi przeciwnikami: bandytą Malikiem i tropiącym go porucznikiem Popczykiem. Dzięki talentowi Bromskiego oraz aktorskiej maestrii Bogusława Lindy i Piotra Machalicy w "Zabij mnie glino" nie ma sztucznego podziału na bohaterów "dobrych" i "złych". Malik, choć bezwzględny i cyniczny, często wzbudza sympatię. Popczyk, mimo że stróż prawa, w niczym nie przypomina komiksowego herosa. Bliżej mu raczej do bohaterów z powieści Chandlera. Zmęczony życiem i pracą, zdradzany przez żonę, ugania się za przestępcami tylko dlatego, że nic innego nie potrafi, a na zmianę profesji jest za stary. Motywacje jego czynów też nie zawsze bywają etycznie czyste. Malik pragnie zemścić się na Popczyku, ale milicjant nie pozostaje dłużny. Jego pragnienie odwetu, choć nie do końca uzasadnione, staje się dla porucznika niemal obsesją. Również dlatego zmagania dwóch głównych bohaterów do końca śledzi się z zapartym tchem.
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Rekwizyty
- Atelier
- Kostiumy
- Współpraca kostiumograficzna
- Muzyka
- Dyrygent
- Konsultacja muzyczna
- Realizacja nagrańFrancis Dewellnagrań dokonano w studio "Des Bruxelles"
- Dźwięk
- Współpraca dźwiękowa
- Imitator dźwięku
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacja
- Współpraca charakteryzatorska
- KonsultacjaTadeusz Rydzek
- Ewolucje kaskaderskie
- Kierownictwo produkcji
- Organizacja produkcji
- Kierownictwo planu
- Script (Sekretariat planu)
- Produkcja
- Obsada aktorskaJerzy Malikkapitan PopczykDorota, lekarka pomagająca MalikowiTeresa, żona PopczykaJachimowski, partner PopczykaSeweryn, współwięzień Malika"Donald", człowiek StawskiegoKwapiński, partner Popczykaprostytutka Mariola, dziewczyna Sewerynalekarka, koleżanka Dorotymilicjantka Basia, partnerka Popczykafałszerz dokumentów współpracujący z milicjądoktor Chrzanowski, współpracownik milicjibarman w "Acapulco"Stawski, szef bandy"Jojo", handlarz współpracujący z Popczykiemkochanka StawskiegoJadwiga, żona Malikaprostytutka Violetta, koleżanka MarioliZientara, ekspert milicyjnypaserMarian Puciałło, kochanek Teresy Popczykowejszef PopczykaSkaruch, milicjant z Katowicczłonek bandy biorący udział w napadzie na pociągmężczyzna w windzieojciec Benedykt, jasnowidzJerzy Dowoyna-Sylwestrowiczstrażnik więziennyadwokat Malikasędziablondynka w "Acapulco"Wilmański, podwładny Skaruchaczłonek bandy Stawskiegoczłonek bandy Stawskiegoinspektorlekarz operujący żonę Popczykadozorca bloku na Ursynowiemilicjant z "obyczajówki"dróżnikwięzień atakujący Malika; nie występuje w napisachfarmaceutka; nie występuje w napisachzakonnik; nie występuje w napisachuczestnik narady w komendzie; nie występuje w napisachkobieta na wsi; nie występuje w napisachmężczyzna w spelunie; nie występuje w napisachurzędnik pocztowy w wagonie pocztowym; nie występuje w napisach
Nagrodyschowaj
- 1988Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda za montaż
- 1988Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową-w dziedzinie filmu fabularnego
za rok 1987