KŁOPOTLIWY GOŚĆ
- Film fabularny
- Produkcja:Polska
- Rok produkcji:1971
- Premiera:1971. 10. 05
- Gatunek:Komedia
- Czarno-biały, 2400 m, 83 min
Lokacje: Warszawa (osiedle Sadyba na Mokotowie).
"Kłopotliwy gość" to druga komedia w dorobku Jerzego Ziarnika. Pierwsza - "Nowy" powstała na zamówienie Centralnej Rady Związków Zawodowych i opowiadała o perypetiach podwarszawskiego robotnika, usiłującego przenieść się do pracy w stolicy. Ostrze swej satyry Ziarnik skierował w stronę bezdusznej biurokracji, tępych i nieżyczliwych urzędników oraz nieudolnej administracji. Ukazał, jak ich działania (lub częściej tylko pozory działań) doprowadzały do sytuacji absurdalnych i komicznych. "Kłopotliwy gość" porusza podobną problematykę. Więcej, liczne wątki z "Nowego" znalazły w nim swą kontynuację. I tak Bronisław Pawlik, grający główną rolę z majstra, awansował na magistra i pracownika działu planowania. Edward Dziewoński po dawnemu jest "personalnym", Jan Kobuszewski - lekarzem zakładowym, a Wiesław Gołas - z szeregowego strażaka przeobraził się w komendanta straży pożarnej. Pomysłodawcą scenariusza "Kłopotliwego gościa" był Lech Pijanowski - krytyk filmowy. To on właśnie wymyślił ducha jako pretekst do ukazania codziennej biurokratyczno-groteskowej mitręgi Polaka lat siedemdziesiątych. I choć "wynalazek" Pijanowskiego nie grzeszył zbytnią odkrywczością (vide: "Upiór na sprzedaż" Rene Claira), to obudowany typowo rodzimymi realiami i wsparty udziałem czołówki polskich aktorów przysporzył filmowi Ziarnika niezłych recenzji i powodzenia u publiczności.
Głównymi bohaterami "Kłopotliwego gościa" są państwo Piotrowscy, którzy otrzymują upragnione i długo oczekiwane M-4. Po męczącej przeprowadzce szczęśliwi zasiadają przed telewizorem. Jednak ich dobre samopoczucie nie trwa długo. W mieszkaniu pojawia się bowiem nowy lokator. Jest nim...duch, ukazujący się pod postacią przezroczystej zjawy świecącej w ciemności. Żeby tylko świecił, ale na dodatek kradnie energię! Z powodu "kłopotliwego gościa" Piotrowscy muszą płacić bajońskie rachunki za prąd. Nie pomaga nawet wykręcenie korków. Życie rodziny zamienia się w koszmar. Babcia ogłasza wszem i wobec, że w mieszkaniu zdarzył się cud. Sąsiedzi organizują grupowe modły. Bardziej przyziemnie nastawiony syn pobiera od kolegów opłaty za możność oglądania zjawiska nie z tej ziemi. Piotrowskich nachodzą też tajniacy, nakazując szybkie pozbycie się "ducha". Biedny ojciec rodziny wędruje od Annasza do Kajfasza w poszukiwaniu pomocy. Jednak milicja, straż pożarna, ksiądz oraz pracownicy elektrowni okazują się bezradni. Zdesperowany Piotrowski zwierza się za swych kłopotów w telewizyjnym "Tele - Echu", ale jedyną konsekwencją jego występu jest towarzyska kompromitacja i utrata szans na zawodowy awans. Wreszcie pewnego dnia zjawa niespodziewanie znika. Lecz dla Piotrowskich nie oznacza to bynajmniej końca problemów. Kiedy wreszcie zjawa znika, pojawia się następny nieproszony gość . . .
Ekipa
pełna
|
skrócona
|
schowaj
- Reżyseria
- Reżyser II
- Współpraca reżyserska
- Scenariusz
- Pomysł filmu
- Konsultacjascenariuszowa
- Dialogiwspółpraca
- Zdjęcia
- Operator kamery
- Współpraca operatorska
- Laboratorium
- Scenografia
- Współpraca scenograficzna
- Dekoracja wnętrz
- Atelier
- Kostiumy
- Muzyka
- Konsultacja muzyczna
- Dźwięk
- Montaż
- Współpraca montażowa
- Charakteryzacjaw napisach imię: Romana
- Kierownictwo produkcji
- Kierownictwo produkcji II
- Współpraca produkcyjna
- Produkcja
- Obsada aktorskaMarian PiotrowskiBarbara, żona Piotrowskiegomatka Piotrowskiegopani Krysia, pracownica wydziału kadr PZMCreferentka w spółdzielni mieszkaniowej "Cybernetyka"pani chcąca obejrzeć cud"chora" referentka "od kluczy" w spółdzielni mieszkaniowej "Cybernetyka"pani chcąca obejrzeć cudprzewodnicząca komisji usterkowej ze spółdzielniaktorka w filmie oglądanym przez Piotrowskichpani chcąca obejrzeć cudKazik, przewodniczący Rady Zakładowej w PZMCagent PZUtajniak "poważny"kierownik wydziału kadr PZMCczłonek komisji z elektrownikomendant straży pożarnejprzewodniczący Rady Narodowejstrażak Kowalskilekarz zakładowy w PZMCkierownik działu planowania PZMC, szef Piotrowskiegomonter z elektrownikierowca bagażówkiczłonek komisji z elektrownimilicjantstrażak Przesiekatajniak "uśmiechnięty"ksiądz proboszczczłonek komisji usterkowej ze spółdzielnioficer straży pożarnejpracownik administracji odbierający stare mieszkanie Piotrowskichmilicjantczłonek komisji z elektrownisekretarka przewodniczącego Rady Narodowejsprzątaczka w szkoleDziunia, pielęgniarka w gabinecie zakładowym PZMCczłonek komisji usterkowej ze spółdzielnikoleżanka Piotrowskiego w PZMC"strachliwa" sąsiadka Piotowskichpracownik referatu szkodników domowych Rady Narodowejkierownik wydziału lokalowego Rady NarodowejbrukarzJurek, kolega Piotrowskiego w PZMC"Piotr", aktor w filmie oglądanym przez Piotrowskichbrukarzmąż "chorej" referentki "od kluczy"Tomek, syn Piotrowskichwystępuje w roli samej siebie, gospodyni programu "Tele-Echo"prowadzący "Turniej miast"; głos Suzina słychać także w "roli" lektora czytającego polskie dialogi w filmie oglądanym przez PiotrowskichZbigniew Hattowski"kłopotliwy gość"występuje w roli samego siebie, "Wicherka"występuje w roli samego siebie, reżysera filmu "Rejs", gościa "Tele-Echa" Ireny Dziedzicmężczyzna w kolejce do budki telefonicznej; nie występuje w napisach