Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ELVJS E MERILIJN

  • Tytuł polski: ELVJS I MERILIJN
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Włochy
  • Rok produkcji:
    1998
  • Gatunek:
    Film obyczajowy
  • Język:
    włoski
  • Barwny, 89 min

Debiutanckie dzieło Armanda Manniego, ekonomisty z wykształcenia, który porzucił międzynarodowe finanse, by zająć się fotografią. Swoje prace wystawiał w Europie i USA, współpracował przy realizacji kampanii reklamowych i pokazów mody, organizował sesje fotograficzne dla gwiazd muzyki pop i rock. Po okresie eksperymentów z nowymi technikami fotograficznymi zaczął tworzyć także filmy krótkometrażowe i programy telewizyjne. Dwukrotnie uhonorowany nagrodą European Script Fund za najlepszy scenariusz, w tym za scenariusz "Elvjsa i Merilijn", zdecydował się samodzielnie przenieść go na ekran. Próba okazała się bardzo udana. Jego pierwszemu dziełu pełnometrażowemu przyznano we Włoszech liczne wyróżnienia, m.in. nagrodę Amidei za najlepszy debiut, nagrodę publiczności na Festiwalu Narodów, nagrody za reżyserię oraz rolę żeńską dla Edyty Olszówki na festiwalu w Sulmonie oraz nagrodę główną na festiwalu w Salerno. Dla Edyty Olszówki i Chorwata Gorana Navojca występ w filmie Manniego był pierwszą próbą sił w kinie włoskim, być może nie ostatnią.
W 1995 r. Ileana i Nicolaj wygrywają w Bukareszcie konkurs sobowtórów zorganizowany przez pewną włoską agencję. Ona - Rumunka ze stolicy, okazuje się prawie idealną Marilyn Monroe, on - Bułgar z Sofii, z powodzeniem naśladuje młodego Elvisa Presleya. Na co dzień ona pracuje na wysypisku śmieci i opiekuje się chorą psychicznie matką, on jest mechanikiem samochodowym i z trudem zarabia na utrzymanie żony i dwójki dzieci. Nagroda w konkursie: wakacyjny kontrakt na występy we włoskim nocnym klubie nad Adriatykiem, stanowi dla obojga - a przynajmniej tak im się zdaje - wielką życiową szansę, spełnienie marzeń o wyrwaniu się na Zachód i zarobieniu większych pieniędzy. Otrzymawszy od Gina, organizatora konkursu, bilety lotnicze do Mediolanu, oboje ruszają w drogę. Ale już na lotnisku w Bukareszcie zaczynają się kłopoty. Urzędnicy celni pod błahym pretekstem rekwirują im paszporty. Obrotny Bułgar nie traci jednak ducha. Z pomocą swej znajomej, Evy Petrovej, z którą handlował kradzionymi częściami zamiennymi, on i Ileana przekraczają nielegalnie samochodem granicę rumuńską, by przez Bułgarię i zniszczoną wojną domową byłą Jugosławię dotrzeć do Adriatyku, a stamtąd morzem przedostać się do Włoch. Porozumiewają się nauczonym z telewizji łamanym włoskim - jedynym wspólnym im językiem. Gdy wjeżdżają do Jugosławii, podróż, będąca dotąd szaloną przygodą, powoli zamienia się w koszmar. Eva dowozi ich do siedziby partyzantów, którzy mają przeprowadzić przez góry kandydatów na gwiazdy. Ale kiedy ich dowódca popełnia samobójstwo, będąc sam na sam z Ileaną, obwiniają dziewczynę o jego śmierć. Wyrzucają ją z pędzącej ciężarówki. Sparaliżowany strachem Nicolaj nie staje w jej obronie, ale parę kilometrów dalej podzieli jej los. Przerażona, poobijana Ileana dociera do opuszczonego miasteczka. Wśród ruin spotyka Nicolaja, który usiłuje ją przeprosić, wyznając, że zawsze był tchórzem. Ale zakochał się w Ileanie, nie chce jej stracić. Skazani na siebie, ruszają dalej razem. Francuz, któremu Nicolaj pomaga naprawić ciężarówkę, wiezie ich nad morze. Stamtąd już tylko krok do Włoch. Występ sobowtórów Elvisa i Marilyn w klubie kończy się klapą, młodzież woli dyskotekowe rytmy. Nadzieje obojga na rajskie życie we Włoszech pryskają. Nie mają nawet za co wrócić do domu, zresztą żadne z nich tego nie chce. Zdesperowanym przybyszom Gino i jego koledzy składają nową propozycję: wspólne występy w numerze porno. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
    Armando Manni
     
  • Scenariusz
    Armando Manni
     
    Massimo Torre
     
  • Zdjęcia
    Renato Tafuri
     
  • Scenografia
    Marco Dentici
     
  • Muzyka
    Pivio De Scalzi
     
    Aldo De Scalzi
     
  • Obsada aktorska
    Ileana/Merilijn
    Goran Navojec
    Nicolaj/Elvjs
    Giorgio Faletti
    Gino

Nagrody
schowaj

2017.02.11 06:26:29
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.