Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MUSIC BOX

 • Tytuł polski: POZYTYWKA
 • Film fabularny
 • Produkcja:
  USA
 • Rok produkcji:
  1990
 • Język:
  angielski
 • Barwny, 124 min

Film z gatunku dramatu sądowego nawiązujący do zbrodni z okresu II wojny światowej. Przed amerykańskim sądem toczy się proces węgierskiego emigranta, od kilkudziesięciu lat przebywającego w USA, niespodziewanie oskarżonego o kolaborację z hitlerowcami. Starszego już mężczyznę, któremu grozi deportacja, zaciekle broni córka, przekonana o niewinności ojca. Perfekcyjnie zrealizowany film, do końca trzymający widza w napięciu, miał świetną prasę. Zwracano uwagę na zręczną konstrukcję, precyzyjny dialog, wyraziste psychologicznie sylwetki bohaterów i zaskakujący finał opowieści. Pochlebną opinię podzieliło jury festiwalu w Berlinie w 1990 r., przyznając nagrodę Złotego Niedźwiedzia za reżyserię. Do sukcesu filmu przyczyniła się również odtwórczyni głównej roli, Jessika Lange, zawsze wysoko ceniona przez krytykę i publiczność za ciekawy warsztat aktorski, zmysłowość i wdzięk. Za kolejną znakomitą kreację uhonorowano ją nominacjami do Złotego Globu i Oscara. Scenariusz "Pozytywki" został zainspirowany głośną w latach 80. w Ameryce sprawą deportacji do ZSRR zbrodniarza wojennego. Twórcy uczynili bohaterami swego filmu młodą, energiczną prawniczkę nie znoszącą kompromisów i układów, oraz jej ojca powszechnie szanowanego węgierskiego emigranta, który u schyłku życia staje przed sądem oskarżony o straszliwą zbrodnię wojenną. Widzom ukazuje się prawdziwy obraz dramatu rozgrywającego się pod rodzinnym dachem i na sali sądowej. Nad spokojnym, ustabilizowanym życiem bohaterów zawisają ciężkie chmury. Muszą się liczyć z perspektywą być może rychłej utraty statusu społecznego, poczucia godności i bezpieczeństwa.
Węgier Mike Laszlo (Armin Mueller-Stahl) od 37 lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Wcześnie stracił żonę, samotnie wychował dwoje dzieci na godnych obywateli Ameryki. Jego syn służył w Wietnamie, a córka jest wysoko cenioną prawniczką. Oczkiem w głowie Mike'a jest kilkuletni wnuk, który ponad wszystko kocha swego dziadka i jest z niego dumny. Na rodzinę, jak grom z nieba spada wiadomość o poważnych zarzutach wysuniętych pod adresem seniora rodu. Mike zostaje oskarżony o zbrodnie wojenne, dowodzenie tzw. oddziałami specjalnymi oraz złożenie fałszywego oświadczenia emigracyjnego. Grozi mu deportacja. Na prośbę oskarżonego jego obrony podejmuje się córka, wzięta prawniczka, Ann Talbot. Dumna ze swoich węgierskich korzeni kobieta jest przekonana, że reprezentuje w sądzie interesy prawego i uczciwego człowieka. W opartym na poszlakach procesie z łatwością obala wszystkie zarzuty oskarżycieli. Zeznają kolejni świadkowie wstrząsających zbrodni z tamtych lat. Stary Żyd wspomina ojca i żonę, którzy zginęli na jego oczach. On sam tylko cudem uniknął śmierci. Inni świadkowie przedstawiają równie okrutne zbrodnie Mike'a Laszlo zwanego "Miszką", jak Melinda (w tej roli polska aktorka Elżbieta Czyżewska), która w czasie wojny miała zaledwie szesnaście lat. Zatrzymana przypadkowo na ulicy przez "Miszkę" i jego kompanów z "oddziału specjalnego" nastolatka była gwałcona i torturowana. Oskarżony Laszlo przeżywa załamanie nerwowe i w ciężkim stanie trafia do szpitala. Tymczasem prywatne śledztwo Ann Talbot przynosi zaskakujący wynik. Prawniczka zdobywa pozytywkę należącą do zmarłego tragicznie przyjaciela ojca, Zoltana. Stara grająca skrzyneczka niespodziewanie odkrywa mroczną tajemnicę z przeszłości Mike'a. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

 • Reżyseria
  Costa-Gavras
   
 • Scenariusz
  Joe Eszterhas
   
 • Zdjęcia
  Patrick Blossier
   
 • Scenografia
  Jeannine Claudia Oppewall
   
 • Muzyka
  Philippe Sarde
   
 • Obsada aktorska
  Jessica Lange
  Ann Talbot
  Armin Mueller-Stahl
  Mike Laszlo, ojciec Ann
  Frederic Forrest
  prokurator Jack Burke
  Lukas Haas
  Mikey Talbot, syn Ann
  Melinda Kalman, świadek na procesie Laszla
2017.02.11 06:26:24
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego