Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STRASZNY SEN DZIDZIUSIA GÓRKIEWICZA

  • Film fabularny - telewizyjny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1993
  • Premiera:
    1994. 01. 04
  • Barwny, 101 min

    Lokacje: Konstancin-Jeziorna (willa "Hugonówka" przy ul. Mostowej 15, willa "Marychna" przy ul. Batorego 37).

W "Strasznym śnie Dzidziusia Górkiewicza" Kazimierz Kutz nawiązuje do "Eroiki", słynnego nowelowego filmu "szkoły polskiej" z 1957 roku. Bohaterem pierwszej noweli dzieła Andrzeja Munka jest bowiem właśnie Dzidziuś Górkiewicz, stołeczny cwaniaczek i handlarz, który wskutek zbiegu okoliczności bierze udział w powstaniu warszawskim. Dzięki temu pomysłowi fabularnemu Munk w bardzo interesujący sposób skonfrontował dwie filozofie życia: racjonalizm mocno stąpającego po ziemi cywila z irracjonalizmem i romantycznymi ideałami powstańców. Postawił też intrygujące pytanie o genezę bohaterstwa. Czy zawsze jest ono wynikiem głęboko przemyślanej postawy życiowej, czy też może niejako spontanicznie udzielić się każdemu? Po z górą trzydziestu pięciu latach Jerzy Stefan Stawiński (scenarzysta "Eroiki") dopisał dalszy ciąg losów Górkiewicza, dając przy okazji suto zaprawioną ironią interpretację powojennych dziejów Polski.
Dzidziuś Górkiewicz po przejściu na emeryturę przeniósł się do małego podwarszawskiego miasteczka. Mieszka tam razem z wnuczką Ewą - swą ostatnią, wielką miłością. Po latach wypełnionych robieniem licznych, nie zawsze czystych interesów, wiedzie spokojne, uczciwe życie prowincjusza. Szybko zdobywa sobie zaufanie i szacunek miejscowej społeczności. Postrzegany jest jako człowiek spoza układów, głoszący odważnie swoje poglądy, tolerancyjny, znawca spraw gospodarczych, o kryształowym życiorysie. Grupa miejscowych biznesmenów widzi w nim idealnego kandydata na nowego burmistrza. Wnuczka zajmuje się jego kampanią wyborczą. Są jednak i przeciwnicy tej kandydatury. Sam Górkiewicz nie jest zdecydowany, co ma robić i wtedy śni mu się posiedzenie Rady Gminy, na którym chce przedstawić swój program. Zebranie zamienia się w sąd nad jego przeszłością. Pojawiają się kolejno wszyscy jego oponenci i zwolennicy, dawne kochanki, starzy przyjaciele i prześladowcy, którzy wyciągają niechlubne szczegóły z jego życia. Po przebudzeniu z tego koszmarnego snu Górkiewicz postanawia nie kandydować na burmistrza i wyjechać na stałe z miasteczka. Pakuje się i w panice opuszcza dom. Towarzyszy mu wnuczka, która ostatecznie skłania go do powrotu. Następnego dnia rano Górkiewicz idzie na posiedzenie. Czekają już tam na niego wszyscy członkowie Rady Gminy. Zebranie rozpoczyna się tak samo, jak to ze snu... [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

  • 1957
    SCHERZO ALLA POLACCA (1) w EROICA
    Film fabularny / Andrzej Munk
2024.03.01 02:26:53
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.