Archiwum Historii Mówionej Muzeum Kinematografii
16 września 2024
Od kilku dni na stronie internetowej Muzeum Kinematografii w Łodzi działa Archiwum Historii Mówionej – zbiór unikalnych wywiadów z twórcami polskiego kina.
Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.
Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.
Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.
Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.
WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.
16 września 2024
Od kilku dni na stronie internetowej Muzeum Kinematografii w Łodzi działa Archiwum Historii Mówionej – zbiór unikalnych wywiadów z twórcami polskiego kina.
9 stycznia 2025
10 stycznia, w warszawskim kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, rozpocznie się Festiwal 27. Orłów, Polskich Nagród Filmowych.
8 stycznia 2025
Koło Piśmiennictwa Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) przyznało swoje nagrody dla filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w 2024 roku.
2 stycznia 2025
Poznaliśmy nominacje do nagród: im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej młodym aktorom "wyróżniających się wybitną indywidualnością" i im. Bolesława Michałka dla najlepszej książki o tematyce filmowej.
18 grudnia 2024
Ewa Braun, Maria Malatyńska, Jerzy Łukaszewicz, Wojciech Solarz i Krzysztof Wierzbicki to tegoroczni laureaci dorocznych Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
18 grudnia 2024
W ostatnim czasie tworzone w łódzkim Muzeum Kinematografii Archiwum Historii Mówionej wzbogaciło się o 30 nowych wywiadów z wybitnymi przedstawicielami polskiej kinematografii.
9 grudnia 2024
W dniach 4 - 8 grudnia w Warszawie odbyła się pierwsza edycja festiwalu seriali telewizyjnych "PNB Paribas Warsaw SerialCon".
Za najlepszy serial mijającego roku jury
uznało "Infamię" w reżyserii Anny Maliszewskiej i Kuby Czekaja.
27 listopada 2024
Minęło 50 lat od premiery jednego z najpopularniejszych polskich filmów, "W pustyni i w puszczy" w reżyserii Władysława Ślesickiego.
25 listopada 2024
Do 10 lutego 2025 roku można zgłaszać filmy na 30. Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2025" we Wrześni.
30 października - 6 listopada 2024
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 30 października poinformowało, że Karolina Rozwód, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej złożyła rezygnację ze stanowiska.
5 listopada pojawiła się w mediach informacja, że Karolina Rozwód złożyła w MKiDN pismo skierowane do ministry Wróblewskiej. Wycofała w nim swoją rezygnację. W piśmie zaznaczyła, że złożone przez nią wówczas oświadczenie woli zostało na niej wymuszone przez bezprawną groźbę. Po konsultacjach z prawnikiem zdecydowała się zmienić swoją decyzję.
6 listopada ministerstwo opublikowało komunikat, w którym czytamy: Konfrontacyjny charakter wypowiedzi Pani Karoliny Rozwód nie może odwracać uwagi od działań na szkodę PISF, które zostały wykryte. Instytut złożył zawiadomienie w przedmiocie usiłowania oraz popełnienia przestępstwa z art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 12. Uzupełnia on jedno z doniesień, które złożył PISF, w którego toku prowadzone jest śledztwo. Nie ma zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację praktyk, które były przedmiotem zawiadomień złożonych do Prokuratury i CBA na działalność Radosława Śmigulskiego. Podejmowane przez ministerstwo działania w tym przedmiocie są elementem strategii procesowej. Organem właściwym do udzielania informacji w tej sprawie jest Prokuratura. Karolina Rozwód przestała pełnić funkcję Dyrektora PISF w dniu 30.10.2024 r. Nie ma odwołania od tej decyzji.
5 listopada 2024
Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do tegorocznych nagród.
2 nominacje, w kategoriach: film europejski i film dokumentalny zdobył dokument "W zawieszeniu" w reżyserii Aliny Maksimienko, wyprodukowany przez Wajda Studio.
3 nominacje trafiły do twórców polsko-duńskiego filmu "Dziewczyna z igłą". Otrzymali je: Magnus von Horn i Line Langebek za scenariusz oraz obie aktorki grające w filmie główne role: Vic Carmen Sonne i Trine Dyrholm.
31 października 2024
3 listopada rusza pierwsza edycja nowego festiwalu "Arcymistrzowie kina". Jej bohaterką będzie Agnieszka Holland.
30 października 2024
W tych dniach wspominamy filmowców, aktorów, ludzi teatru i telewizji, których już między nami nie ma, a którzy przez lata sprawiali, że odrywaliśmy się od codzienności, którzy nas - dzięki swojej twórczości - bawili, wzruszali, zmuszali do zastanowienia nad sobą i otaczającym nas światem. Za wszystkie te przeżycia dziękujemy.
17 października 2024
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi i jej bogaty dorobek są przedmiotem kolejnej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Kinematografii.
13 października 2024
Jury konkursu filmów dokumentalnych 33. Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi przyznało Grand Prix i statuetkę Białej Kobry Edycie Wróblewskiej za film "Gdy powieje Harmattan".
1 października 2024
9 października w Łodzi rozpocznie się 34. edycja Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".
28 września 2024
"Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland nagrodzona "Złotymi Lwami. Deszcz nagród dla "Dziewczyny z igłą"
28 września 2024
Poznaliśmy nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego.