Laureaci Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich
18 grudnia 2024
Ewa Braun, Maria Malatyńska, Jerzy Łukaszewicz, Wojciech Solarz i Krzysztof Wierzbicki to tegoroczni laureaci dorocznych Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.
Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.
Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.
Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.
WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.
18 grudnia 2024
Ewa Braun, Maria Malatyńska, Jerzy Łukaszewicz, Wojciech Solarz i Krzysztof Wierzbicki to tegoroczni laureaci dorocznych Nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
18 grudnia 2024
W ostatnim czasie tworzone w łódzkim Muzeum Kinematografii Archiwum Historii Mówionej wzbogaciło się o 30 nowych wywiadów z wybitnymi przedstawicielami polskiej kinematografii.
9 grudnia 2024
W dniach 4 - 8 grudnia w Warszawie odbyła się pierwsza edycja festiwalu seriali telewizyjnych "PNB Paribas Warsaw SerialCon".
Za najlepszy serial mijającego roku jury
uznało "Infamię" w reżyserii Anny Maliszewskiej i Kuby Czekaja.
27 listopada 2024
Minęło 50 lat od premiery jednego z najpopularniejszych polskich filmów, "W pustyni i w puszczy" w reżyserii Władysława Ślesickiego.
25 listopada 2024
Do 10 lutego 2025 roku można zgłaszać filmy na 30. Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia 2025" we Wrześni.
30 października - 6 listopada 2024
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 30 października poinformowało, że Karolina Rozwód, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej złożyła rezygnację ze stanowiska.
5 listopada pojawiła się w mediach informacja, że Karolina Rozwód złożyła w MKiDN pismo skierowane do ministry Wróblewskiej. Wycofała w nim swoją rezygnację. W piśmie zaznaczyła, że złożone przez nią wówczas oświadczenie woli zostało na niej wymuszone przez bezprawną groźbę. Po konsultacjach z prawnikiem zdecydowała się zmienić swoją decyzję.
6 listopada ministerstwo opublikowało komunikat, w którym czytamy: Konfrontacyjny charakter wypowiedzi Pani Karoliny Rozwód nie może odwracać uwagi od działań na szkodę PISF, które zostały wykryte. Instytut złożył zawiadomienie w przedmiocie usiłowania oraz popełnienia przestępstwa z art. 296 § 1 k.k. w zw. z art. 12. Uzupełnia on jedno z doniesień, które złożył PISF, w którego toku prowadzone jest śledztwo. Nie ma zgody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kontynuację praktyk, które były przedmiotem zawiadomień złożonych do Prokuratury i CBA na działalność Radosława Śmigulskiego. Podejmowane przez ministerstwo działania w tym przedmiocie są elementem strategii procesowej. Organem właściwym do udzielania informacji w tej sprawie jest Prokuratura. Karolina Rozwód przestała pełnić funkcję Dyrektora PISF w dniu 30.10.2024 r. Nie ma odwołania od tej decyzji.
5 listopada 2024
Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do tegorocznych nagród.
2 nominacje, w kategoriach: film europejski i film dokumentalny zdobył dokument "W zawieszeniu" w reżyserii Aliny Maksimienko, wyprodukowany przez Wajda Studio.
3 nominacje trafiły do twórców polsko-duńskiego filmu "Dziewczyna z igłą". Otrzymali je: Magnus von Horn i Line Langebek za scenariusz oraz obie aktorki grające w filmie główne role: Vic Carmen Sonne i Trine Dyrholm.
31 października 2024
3 listopada rusza pierwsza edycja nowego festiwalu "Arcymistrzowie kina". Jej bohaterką będzie Agnieszka Holland.
30 października 2024
W tych dniach wspominamy filmowców, aktorów, ludzi teatru i telewizji, których już między nami nie ma, a którzy przez lata sprawiali, że odrywaliśmy się od codzienności, którzy nas - dzięki swojej twórczości - bawili, wzruszali, zmuszali do zastanowienia nad sobą i otaczającym nas światem. Za wszystkie te przeżycia dziękujemy.
17 października 2024
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi i jej bogaty dorobek są przedmiotem kolejnej wystawy czasowej przygotowanej przez Muzeum Kinematografii.
13 października 2024
Jury konkursu filmów dokumentalnych 33. Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu" w Łodzi przyznało Grand Prix i statuetkę Białej Kobry Edycie Wróblewskiej za film "Gdy powieje Harmattan".
1 października 2024
9 października w Łodzi rozpocznie się 34. edycja Festiwalu Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".
28 września 2024
"Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland nagrodzona "Złotymi Lwami. Deszcz nagród dla "Dziewczyny z igłą"