Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NAPARSTEK PANA BOGA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    1999. 01. 14
  • Barwny, 40 min

Scenariusz spektaklu powstał na motywach opowiadań wybitnego poety austriackiego Rainera Marii Rilkego z tomu "Powiastki o Panu Bogu". Wzruszająca opowieść o dzieciach poszukujących właściciela zgubionego naparstka jest w istocie historią o poszukiwaniu dobra. Jest to piękna bajka o tym, jak wartości duchowe mogą zmieniać otaczający nas świat, a także o pierwszych wyborach życiowych i o hierarchii wartości, którą uczą się dostrzegać nie tylko dzieci.
Jula i Janek nie mogą pogodzić się z tym, że ich ojciec odszedł z domu. Dziewczynkę dręczą koszmarne sny, jej starszy brat jest zły na cały świat. Jego zdaniem, dorośli postępują wbrew głoszonym zasadom, żeby pokazać, że mogą robić co chcą. A Pana Boga chyba naprawdę nie ma, jak mówił pan w szkole, bo gdyby był, nie pozwoliłby, żeby mama i on z siostrą tak bardzo cierpieli. Starego profesora, którego dzieci odwiedzają w czasie choroby, nie dziwi chłopięcy gniew i bunt. Twierdzi, że on spotkał w swoim życiu Pana Boga. Zaciekawionym dzieciom pokazuje pudełeczko, w którym schował naparstek - niby zwyczajny, ale służący do niezwykłych rzeczy. Posługując się nim, Pan Bóg reperował to, co ludzie popsuli. Mała Jula odważnie postanawia oddać zgubę właścicielowi, wierząc, że dzięki temu Pan Bóg będzie mógł zszyć rozerwany związek taty i mamy. Jej brat w to nie wierzy, ale i on ma odrobinę nadziei, że Bóg, jeśli istnieje i jest tym, o którym myślą, nie odmówi pomocy nieszczęśliwym dzieciom. Dziewczynka rozpoczyna poszukiwania. Odwiedza sędziego, który kojarzy się jej ze sprawiedliwością, i artystę, który spogląda na świat z wyżyn swego powołania, prawie z nieba, ale żaden nie przyznaje się do zgubienia naparstka. Wreszcie razem z bratem wybierają się do starego krawca, aby pozszywał rannego w walce pajacyka. Naparstek pasuje jak ulał na palce pana Szmidta, lecz on również twierdzi, że nie jest Panem Bogiem. Ubogi krawiec mówi dzieciom dziwne rzeczy - że jest człowiekiem bardzo bogatym, bo jest szczęśliwy, i że nie wszystko na świecie można kupić, na przykład uśmiech i miłość. Można je tylko dostać i dawać. Gdy Janek i Jula zasypiają rozczarowani, że nie spotkali Pana Boga, w domu niespodziewanie zjawia się ojciec. Opowiada mamie niezwykłą historię o wojnie, żołnierzach i rozdartym sercu, które udało się zszyć. Ten sen pozwolił mu wiele zrozumieć. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
POWIASTKI O PANU BOGU
Opowiadanie
AutorRainer Maria Rilke
PrzekładWitold Hulewicz
PrzekładMaria Czabanówna
2024.06.06 00:41:34
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.