Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GEDEON

  • Podtytuł: BAJKA MUZYCZNA
  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1998
  • Premiera:
    2001. 01. 15
  • Barwny, 23 min

Dowcipnie i pomysłowo zrealizowana baśń muzyczna w telewizyjnej inscenizacji Zbigniewa Micha, twórcy Teatru Papierowego z Düsseldorfu, przybliża dzieciom muzykę poważną w sposób niebanalny, pobudzający wyobraźnię. W zabawnej opowieści o Gedeonie, synu (i wnuku) Gedeona, równie ważne role mają do odegrania profesjonalni aktorzy, dzieci i papierowe figurki, barwne, nowoczesne w swym wyrazie plastycznym i zadziwiająco ruchliwe. Ożywiane na rozmaite sposoby fotogramy postaci maszerują, wymachują rękami, "grają" na różnych instrumentach, unoszą brwi, przewracają oczami. Aniołki machają papierowymi skrzydełkami, wirują fantazyjne pejzaże z papieru - kwiaty na łące, niebo, chmury, morskie fale. Obraz, efekty dźwiękowe, muzyka, ruch są partnerami w tej zabawie.
Rodzina i przyjaciele Gedeona spotykają się z okazji jego siódmych urodzin. Są świeczki na torcie, okolicznościowe zdjęcia, życzenia, prezenty, a za chwilę zacznie się przedstawienie domowego teatrzyku papierowego, który ofiarowali Gedeonowi dziadkowie. Ku uciesze wszystkich gości, którzy w figurkach z papieru rozpoznają siebie, Babcia z Dziadkiem inscenizują opowiastkę z morałem z życia swego syna, czyli Ojca małego jubilata. Gdy tata miał tyle lat, co dzisiaj Gedeon, rodzice zapisali go do szkoły muzycznej, gdzie właśnie podjął pracę słynny pedagog. Maestro Barrini nie miał dla uczniów cienia litości, lecz im więcej kazał im ćwiczyć, tym gorzej grali. Opowiadając po latach o tym, jak torturowali syna, Babcia z Dziadkiem zadają sobie spóźnione pytanie, dlaczego byli tak nieustępliwi i krótkowzroczni, próbując dziecko pozbawione słuchu wykierować na muzycznego geniusza. Chcąc sprostać ambicjom rodziców, chłopiec ćwiczył jeszcze gorliwiej i głośniej, aż wysłano go do piwnicy. Tam grał dla swoich ulubionych zwierzaków i wreszcie rozsmakował się w muzyce. Chętnie zabierał czworonożnych przyjaciół w podróże do zaczarowanej krainy dźwięków. Tutaj także widywał prześliczną wiolonczelistkę, tę samą, której kiedyś próbował wyznać miłość, ale słowa ugrzęzły mu w gardle. Tu Klara siedziała na chmurce i grała tylko dla niego. Chłopiec specjalnie dla niej skomponował utwór na szkolny popis. Publiczne wykonanie dzieła "bardzo zdolnego i bardzo początkującego kolegi" zakończyło się skandalem. Podobno jednak miłość czyni cuda... Przedstawienie teatrzyku domowego, które stopniowo staje się rodzajem psychodramy z udziałem wszystkich uczestników urodzinowego przyjęcia, wieńczy optymistyczny finał. Nauczony doświadczeniem z własnego dzieciństwa tata Gedeon ofiarowuje synkowi Gedeonowi prezent, który pozwoli mu cieszyć się muzyką. Nie zmusza siedmiolatka do wstąpienia na drogę kariery artystycznej, jest gotów uszanować życiowe wybory syna. Rzeczywiście, miłość czyni cuda. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
GEDEON
AutorJean-Louis Bauer
PrzekładKrzysztof Lipka
2024.06.06 00:41:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.