Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ŻYWOT ŁAZIKA Z TORMESU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    2000. 02. 21
  • Barwny, 83 min

"Żywot Łazika z Tormesu" anonimowego autora, arcydzieło XVI-wiecznej literatury hiszpańskiej, zapoczątkowało cały gatunek powieści łotrzykowskiej (inaczej: szelmowskiej czy pikaryjskiej), opiewającej przygody bohatera typu picaro; w języku hiszpańskich słowo to oznacza najczęściej młodego chłopca (później pojęcie rozszerza się, jak w powieści "La picara Justina"), zaradnego, sprytnego, mającego za nic prawo, normy i konwencje społeczne, którego nędza zmusza do zdobywania środków do życia najróżniejszymi sposobami. Maurycy Mann, tłumacz na język polski, zręcznie stworzył z imienia bohatera Łazarz i z jego charakterystyki - imający się różnych zajęć włóczęga, uciekający od głodu, unikający wysiłku - oddający istotę rzeczy tytuł "Łazik z Tormesu". Ten typ łotrzyka, "przyrodni brat" Sowizdrzała, zrobił olbrzymią karierę w literaturze europejskiej. W 1554 roku "Lazarillo de Tormes" miał trzy wydania, aż zaniepokoiło to Inkwizycję; wpisany na indeks, ukazywał się w wersji "oczyszczonej" i w licznych przeróbkach oraz przekładach.
Widowisko telewizyjne, które powstało na kanwie powieści, przedstawia dzieje tytułowego Łazika, biedaka i prostaczka, od dzieciństwa poddawanego rozmaitym ciężkim próbom, z perspektywy dojrzałego już Łazarza. Jego przygody: służenie Ślepcowi, Organiście, Hidalgo, na koniec Sprzedawcy bulli papieskich, odsłaniają surowe prawdy życia, czy raczej - ustawicznej walki o przetrwanie. Głód i nędza to najwierniejsi towarzysze młodego chłopaka. Jego dorosłe życie też okaże się klęską. Łazik-Łazarz odnajdzie jednak w tej ciągłej walce i nawet w przegranej - sens. Spektakl w swym plastycznym wyrazie odwołuje się do hiszpańskiego malarstwa barokowego. Choć przedstawia historię z XVI wieku, zmagania tytułowego bohatera są ponadczasowe i uniwersalne.
Chłopiec urodzony w małej wiosce pod Salamanką nad rzeką Tormes wcześnie poznaje gorzki smak upokorzeń i strachu. Ojciec, posądzony "o kilka dziur niezbyt zręcznie wyciętych w workach z mąką", za to, że chciał nakarmić rodzinę, został skazany na tortury i okrutną śmierć. Matka oddała 17-letniego syna na służbę do Ślepca, życząc mu na drogę, by z Bożą pomocą poznał świat i był dobrym człowiekiem. U złośliwego, chytrego dziada chłopak błyskawicznie wyzbywa się dziecięcej naiwności i wszelkich skrupułów. Kradnie, oszukuje, ucieka się do zgoła diabelskich sztuczek, żeby przeżyć. Wreszcie uwalnia się od nieznośnego starucha, źle wskazując mu drogę, wprost ku topieli. Potem trafia do poszukującego kalikanta Organisty. Wkrótce przekonuje się, że przy nim Ślepiec był szczodry i łaskawy. Jego obecny pan trzyma bochny chleba pod kluczem, za byle przewinienie wtrąca chłopca do piwnicy. Przymierający głodem Łazik modli się, by dobry Bóg codziennie zabierał kogoś do siebie, bo wówczas ma szansę najeść się do syta na stypie. Chłopak wykazuje się niezwykłą pomysłowością, żeby przechytrzyć skąpca, podkrada jedzenie, winę zrzucając na myszy i żmije. Prowadzi z Organistą niebezpieczną grę, aż przyłapany na kłamstwie i kradzieży, bestialsko pobity, ląduje na ulicy. Żebrzącego o litość zabiera na służbę dumny Hidalgo. Łazik zauważa ze zdumieniem, że pan jest biedniejszy niż on, często kładzie się spać, nie mając w ustach nic prócz wody. Zrujnowanemu szlachcicowi z lat dawnej świetności pozostała jedynie szpada, pamiątka po ojcu, rodzinny talizman. Ta szpada to pamięć, kim się jest w istocie - mówi Hidalgo - żeby nie być tym, kim się zostało. Pan uczy młodzieńca, co to jest honor i dlaczego ludzie pozbawieni honoru robią w świecie tak świetne kariery. Łazik z litości dzieli się z nim jedzeniem, które ukradnie lub wyżebrze. Pewnego dnia szlachcic znika. Porzucony sługa zatrudnia się u cynicznego oszusta, łajdaka i bezbożnika, wciskającego biedakom fałszywe bulle papieskie. Aż nagle los się odmienia. Łazikowi zaczyna się lepiej powodzić, ma pracę, dach nad głową, piękna kobieta kocha go i daje mu syna. Niestety, koło fortuny wykonuje jeszcze jeden, niekorzystny dla bohatera obrót. Łazarz musi podjąć decyzję, czy znów - jak zazwyczaj - będzie ratował się ucieczką od nieszczęść, od życia. Czy powstanie, jak tamten, o którym powiedział Pan: pozwólcie mu chodzić. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
ŻYWOT ŁAZIKA Z TORMESU
PrzekładMaurycy Mann
2024.06.06 00:40:54
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.