Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NACZELNY

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    2000. 04. 02
  • Barwny, 62 min

Sztuki Stiga Larssona, urodzonego w 1955 roku cenionego szwedzkiego dramaturga i reżysera, w nowoczesny sposób podejmują tematy obecne w teatrze skandynawskim już od czasów Ibsena i Strindberga. Autor "Powrotu skazańca" lubi demaskować konwenanse jako obyczajowe atrapy, dające fałszywe poczucie bezpieczeństwa i "zadomowienia" w życiu. Z pasją ukazuje, jak ludzie zagubieni we współczesnym świecie, dość łatwo godzą się na pozorne przyjaźnie i uczuciowe związki, które tak naprawdę nie dają im satysfakcji. Bohaterowie Larssona są zwykle niespełnieni i poranieni wewnętrznie, ale starają się to ukryć, nawet przed sobą. Jeśli mogą, wykorzystują swoją przewagę nad innymi, by zadając im ból, zbudować sobie choćby chwilową namiastkę szczęścia. Autor "Sióstr, braci" szczególnie chętnie przygląda się ludziom w sytuacjach ekstremalnych, w których muszą oni zrzucić wszystkie maski i przejść, bardzo nieraz bolesną, próbę samopoznania. Stanąć twarzą w twarz z własnymi urazami, kompleksami oraz wstydliwie skrywanymi lękami i tęsknotami.
Reżyserką "Naczelnego" jest Anna Augustynowicz, na stałe związana ze szczecińskim Teatrem Współczesnym, gdzie wystawiała już kilka dramatów Larssona. Scenograf Marek Braun i kompozytor Jacek Ostaszewski to jej etatowi współpracownicy. Akcja sztuki toczy się w mieszkaniu Hansa i Anny, dwojga młodych ludzi, żyjących ze sobą w tzw. wolnym związku. Pewnego dnia niespodziewanie odwiedza ich Sven, dyrektor naczelny firmy, w której pracuje Hans. Oficjalnym powodem wizyty jest rzekomo chęć bliższego poznania pracownika. Stopniowo jednak zachowanie Svena staje się coraz bardziej dziwne, wręcz prowokacyjne. Zaczyna się od nakłaniania gospodarzy do spłodzenia dziecka i wróżenia Annie ze stóp. Zdumiewająca trafność owych wróżb na tyle rozbraja dziewczynę, że zgadza się ona zdjąć dla Svena majtki w zamian za tysiąc koron. Nie wzbudza to rzecz jasna zachwytu Hansa, lecz stara się on zachować zimną krew. Boi się sprzeciwić szefowi? Nie kocha Anny wystarczająco mocno? A może oferowana suma stanowi akurat cenę jego męskiej dumy? Na tym wszakże nie koniec. Sven proponuje kolejny tysiąc, tym razem dla gospodarza za solowy popis taneczny. I Hans upokarza się po raz drugi. Wkrótce w mieszkaniu pojawia się Tage, brat Hansa, wraz ze swoją dziewczyną Leną. Tage jest narkomanem i bezrobotnym z wyboru, żyjącym z dnia na dzień. "Naczelny" niespodziewanie i w grubiański sposób obwieszcza nowym gościom, co działo się przed ich przyjściem. Rozjuszony Tage wyjmuje nóż. Perwersyjna gra zainicjowana przez Svena zamienia się w groźny koszmar. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
NACZELNY
AutorStig Larsson
PrzekładMariusz Kalinowski
2024.06.06 00:40:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.