Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CIOTKA KAROLA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1996
  • Premiera:
    1968. 02. 08
  • Barwny, 65 min

Klasyczna angielska farsa. Ta odmiana komedii, z definicji zaliczana do mniej ambitnych gatunków, "nie cieszy się specjalnym szacunkiem krytyków, choć na ogół powodzenie u widzów ma większe niż niejedna tragedia". Sztuka Thomasa Brandona jest wiernym odzwierciedleniem dziewiętnastowiecznego modelu gatunku i wymaga zastosowania w realizacji wszystkich przynależnych farsie reguł. Prościutka fabuła, oparta na błahych konfliktach i jaskrawych efektach, pełna powikłań uczuciowych i koniecznie zakończona happy endem - musi być opowiedziana w dobrym tempie, zabawnie i stylowo. I taki właśnie jest spektakl Gustawa Holoubka, konsekwentnie utrzymujący dystans wobec przedstawianej historyjki, precyzyjny w formie, brawurowo i dowcipnie zagrany. "Ciotka Karola z Brazylii, skąd sprowadzamy orzechy", owdowiała milionerka, zapowiada listownie swój przyjazd do Oxfordu, gdzie studiuje jej jedyny krewny. Wiadomość elektryzuje Karola i jego przyjaciela Jacka. Na obiad ku czci cioci z pewnością przybędą wybranki ich serc, śliczne panienki z dobrych domów, które tylko w obecności nobliwej damy mają prawo przekroczyć próg kawalerskiego mieszkania. Podekscytowanym młodzieńcom jakoś udaje się namówić przyjaciela, błyskotliwego w konwersacji lorda Babberley, aby podjął się zabawiania "uroczej staruszki". Młody lord wybiera się właśnie na bal maskowy i przymierza stosowny kostium. W damskim przebraniu zastają go niespodziewanie przybyłe na spotkanie z Donną Lucią d'Alvadorez Kitty i Emmy, potem rozsierdzony stryj poszukujący dziewcząt, dziekan Spettique, na koniec zaś ojciec Jacka, pułkownik Chasney. Młodzian jak malowanie, raz przedstawiony jako "ciotka Karola", rad nierad musi wejść w rolę na dobre. "Pobożne oszustwo, najbliższy krewniak cudu", przynosi nieoczekiwane efekty. Przypływ gwałtownego uczucia do czarującej damy odczuwa surowy dziekan, który na jej widok topnieje jak wosk i gotów jest natychmiast porzucić swój wolny stan. O rękę "przepięknego kwiatuszka" prosi też Sir Frank Chasney, niestety, "ciotka Karola" jako "kobieta z pewną przeszłością" musi dać mu kosza. Kitty i Emmy, którym "cioteczka" okazuje zdecydowanie najwięcej serca i zainteresowania, błagają, by jakimś sprytnym sposobem wydobyła od pana Spettique pisemną zgodę na zaręczyny jego bratanicy z Karolem oraz jego podopiecznej z Jackiem. Przybycie prawdziwej Donny Lucii d'Alvadorez jeszcze bardziej komplikuje i tak już piramidalnie złożoną sytuację, stwarzając jednocześnie wiele nowych okazji do przedniej zabawy. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
CIOTKA KAROLA
AutorThomas Brandon
PrzekładCecylia Wojewoda

Patrz także:
schowaj

  • 1977
    Spektakl telewizyjny / Thomas Brandon / Czesław Wołłejko
2024.06.06 00:40:25
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.