Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MIŁOŚĆ - TO TAKIE PROSTE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1999
  • Premiera:
    2000. 01. 16
  • Barwny, 62 min

Lars Noren debiutował jako poeta 36 lat temu. Początkowo jego wiersze szokowały gwałtownością obrazowania, obsesyjnie powracającym motywem śmierci oraz perwersyjnym, sadystycznie zabarwionym erotyzmem. W kolejnych tomikach Noren coraz częściej rezygnował z mrocznej tematyki na rzecz zabaw z językiem i badania granic jego logiczności. Wreszcie zupełnie odszedł od poezji i zajął się pisaniem sztuk. Odniósł na tym polu spory sukces. Obecnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych, oprócz P.O. Enquista, współczesnych dramaturgów skandynawskich. Wiele jego tekstów, w tym "Książęcy pochlebca", "Mieć odwagę zabić", "Noc jest matką dnia", "Cisza", zyskało rozgłos w całej Europie. Zarówno pod względem tematyki, jak i stylu Noren ma wiele wspólnego ze swymi wielkimi poprzednikami - Augustem Strindbergiem i Henrykiem Ibsenem. Nie brak w jego sztukach konfliktów moralnych, nie brak bohaterów psychicznie okaleczonych i zadających ból innym. Zwykle ukazuje ich Noren w banalnych, codziennych sytuacjach. Dialogi, pozornie nieznaczące i stereotypowe, stopniowo odsłaniają powikłaną psychikę postaci, niemal niedostrzegalnie budują sieć emocjonalnych napięć między nimi. Ulubione tematy Norena to konflikty rodzinne, często rozpaczliwe próby poszukiwania utraconego poczucia bezpieczeństwa, zagubienie człowieka we współczesnym świecie.
"Miłość - to takie proste" nawiązuje do głośnego utworu Edwarda Albeego "Kto się boi Wirginii Woolf?" Podobnie jak tam, tak u Norena osią fabularną sztuki jest spotkanie dwu par małżeńskich. Alma i Robert to aktorzy w średnim wieku. Mają piękny, dostatni dom. Ona jest gwiazdą, pewną siebie, momentami agresywną i arogancką, świadomą swej ciągle niewygasłej urody i sex- appealu. On, choć pozostaje w cieniu żony, jest co najmniej równie utalentowany. Zawodowe frustracje i chorobliwą zazdrość o Almę próbuje zagłuszać alkoholem. Ich goście to młode małżeństwo - dobrze prosperujący psychoanalityk Jonas i Hedda, niespełniona aktorka. Wspólny wieczór wypełnia im konwersacja i pijaństwo. Początkowo dość beztroska atmosfera spotkania pomału przeobraża się w duszny koszmar. Bohaterowie wyzbywają się towarzyskich hamulców i z ekshibicjonistycznym zacietrzewieniem ujawniają wstydliwe, małżeńskie tajemnice. Ich wzajemne relacje stają się coraz bardziej brutalne i perfidne. Raniąc swoich partnerów, jednocześnie rozdrapują własne, wewnętrzne blizny. W toku tej bezwzględnej gry zacierają się granice między dobrem a złem, każdy z bohaterów ukazuje wiele twarzy, z których jedne budzą niechęć, inne zaś współczucie i zrozumienie. Niestety, całonocna, bezpardonowa psychodrama nikomu nie przynosi wewnętrznego oczyszczenia ani ulgi. Wręcz przeciwnie, kończy się tragedią. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MIŁOŚĆ - TO TAKIE PROSTE
AutorLars Noren
PrzekładHalina Thylwe
2024.03.01 00:33:09
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.